Premiéra Nočná skúška v ŠD ukáže zákulisie muzikálu

Prvou premiérou baletu Štátneho divadla (ŠD) Košice v novej sezóne bude nový projekt z autorskej dielne choreografa a režiséra Ondreja Šotha s názvom Nočná skúška – príprava na muzikál. Na snímke tlačová beseda v Košiciach 26. novembra 2014, herečka Tatiana Poláková. Foto: TASR/František Iván

Košice 26. novembra (TASR) - Prvou premiérou baletu Štátneho divadla (ŠD) Košice v novej sezóne bude v piatok (28.11.) nový projekt z autorskej dielne choreografa a režiséra Ondreja Šotha s názvom Nočná skúška – príprava na muzikál. Šoth v spolupráci so scenáristom Václavom Janečkom a dramaturgičkou Zuzanou Mistríkovou opäť pripravil niečo netradičné – pohľad do zákulisia prípravy ambiciózneho muzikálu.

Diváci sa stanú svedkami toho, čo býva ich oku zvyčajne skryté. Nočná skúška je o príprave atraktívnej divadelnej inscenácie – tanečného muzikálu. Riaditeľ divadla si sľubuje divácky úspech, tanečníci sa snažia zvládnuť kreácie ambiciózneho choreografa, dramaturgičke sa každá vec zdá nemoderná a ošúchaná a režisérovi sa rozpadá všetko pod rukami. Ale ako vždy v divadle - všetko napokon nejako dopadne. Rozdiel je len v tom, že tentoraz pred zrakmi divákov.

"Na príprave tejto inscenácie spolupracujeme aj s konzervatóriom na Exnárovej, aj s našou činohrou. Herci budú mať vlastné postavy, napríklad dramaturgičku, ktorá žije 25 rokov v Holandsku a vie, ako má vyzerať moderné tanečné divadlo, režiséra, ktorý je dosť v dezolátnom stave, ale aj šéfa baletu, ktorého nikto nechcel," povedal o pripravovanom predstavení Šoth.

Ako dodal, celý príbeh začína skúškami, konkurzmi na jednotlivé postavy a končí zvláštnym nepodarkom, pretože, keď je veľa odborníkov a neprajníkov, tak divadlo nefunguje. Príbeh prinesie aj sfilmované zábery zo zákulisia, kde diváci uvidia to, čo sa deje v útrobách, vrátane vzniku romantických vzťahov medzi tanečníkmi a celé to končí tým, že choreograf si potajomky pripraví vlastnú šou na súčasnú hudbu, populárnu aj džezovú a celá táto časť by mala byť humorná. "Chceme to predstavenie urobiť tak trochu aj pre nás samých, ukážeme tam naše skúsenosti, ktoré sme zažili v divadlách," doplnil Šoth.

Spojenie činohry a baletu je podľa neho tým, čo ukáže, čo je divadelné remeslo a umenie. "Chceme sa trochu pousmiať aj nad sebou, nad tým, že avantgarda môže viesť k úbytku divákov a niekedy už nemá v divadelníctve hranice. A ukázať aj to, že divadlo je o emóciách a vzťahoch," spresnil. Hoci s košickým súborom pripravil už množstvo inscenácií, aj komických či s nádychom humoru, najnovší projekt bude úplne iný. Predovšetkým výberom hudby, v ktorej bude dominovať džez. "Rytmicky sú tance pre súbor veľmi náročné, ale spojením s hudbou môžu mladému divákovi ukázať, že aj v divadle nájde to, čo má rád. A súbor objaví nový žáner," vysvetlil Šoth.

Šéf Baletu ŠD Košice Andrii Sukhanov konštatoval, že takéto predstavenie v divadle ešte nerobili. Jeho osobitosťou je najmä to, že spája rôzne žánre. "Tanečníci hrajú na javisku spolu s činohercami, je tam použitá súčasná populárna hudba, ako Madonna, Robbie Williams či Michael Jackson. Pre mladú generáciu je to, myslím si, obrovským lákadlom, pretože dnes sa v kamennom divadle málokde robí takýto typ tanečného muzikálového predstavenia," povedal pre TASR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.