Situácia v Donecku je opäť nepokojná, proruskí separatisti útočili

Proruskí militanti ostreľujú delostrelectvom pozície ukrajinskej armády na letisku v Donecku na východnej Ukrajine. Foto: TASR/AP

Kyjev 26. novembra (TASR) - Proruskí separatisti na východe Ukrajiny za posledných 24 hodín 47-krát ostreľovali pozície ukrajinskej armády, a to v oblasti Donecka, Debaľceva a Luhanska. Informovali o tom ukrajinské tlačové agentúry s odvolaním sa na facebookovú stránku ukrajinského vojenského analytika Dmytra Tymčuka. Podľa jeho údajov ukrajinské sily v reakcii na ostreľovanie protivníka vypálili 83 striel.

Situácia v samotnom Donecku je dnes podľa agentúry UNIAN veľmi nepokojná. Od rána sa periodicky ozývajú salvy z ťažkých zbraní a výbuchy.

Miestne úrady informovali, že terčom intenzívnej paľby boli v noci nadnes dve štvrte mesta. Poškodených bolo mnoho domov, infraštruktúra i cesty. V dôsledku ostreľovania a poškodenia infraštruktúry je mnoho domov v meste bez dodávok tepla. Podobná je aj situácia v meste Ščasťa, kde proruské oddiely zasiahli hlavnú vetvu teplovodu a vyradili ho tým z prevádzky.

Tymčuk dnes opäť oznámil, že proruské oddiely zmenili taktiku boja. Podľa jeho slov sa tento trend prejavuje najmä v okolí Donecka, kde sa presúvajú v malých skupinách - po dvoch až troch vozidlách pechoty. V Luhanskej oblasti sa dokonca pohybujú po jednom, pričom do útoku prechádzajú zo zamaskovaných pozícií a po ňom sa okamžite stiahnu.

Vojenský analytik súčasne uviedol, že v rámci jednotiek protivníka dochádza k rotácii kádrov, čo vyvoláva miestami veľkú nespokojnosť.

Podľa Tymčuka Rusko aj naďalej pokračuje v dodávkach zbraní - najmä mínometov - a streliva proruským jednotkám v Donbase, čo je obzvlášť citeľné v Luhanskej oblasti. Rusko súčasne vyslalo na východ Ukrajiny ďalšie posily, tvrdí Tymčuk.

Ukrajinské agentúry dnes informovali, že v krajine stúpa počet ľudí, ktorí podporujú vypovedanie prímeria a obnovenie bojov v oblasti Donbasu až do úplného víťazstva. Vyplýva to z prieskumu ukrajinskej spoločnosti Rejting, podľa ktorého sa v novembri za tento scenár vývoja vyslovilo 36 percent opýtaných, čo je o 12 percent viac než v októbri.

Ako informovala agentúra UNIAN, obnovenie bojov má najväčšiu podporu na západe a severe Ukrajiny, smerom na juh podpora klesá a v samotnom Donbase by vojenské riešenie krízy privítalo len osem percent obyvateľstva.

Dohoda o prímerí bola podpísaná oboma stranami konfliktu 5. septembra počas rokovaní v Minsku. Napriek tomu, že obe strany deklarovali, že ju budú rešpektovať, prakticky denne dochádza k jej porušovaniu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.