Bratislavčanka Krnáčová je už primátorkou Prahy, požiada o ochranku

Adriana Krnáčová Foto: Adriana Krnáčová

Praha 27. novembra (TASR) - Bratislavská rodáčka Adriana Krnáčová (ANO) je primátorkou českého hlavného mesta Praha. V stredajšom večernom verejnom hlasovaní ju podporilo 33 zo 65 pražských zastupiteľov, 22 bolo proti (TOP 09, ODS) a siedmi sa zdržali (Piráti, komunisti).

Krnáčová čelila aj kritike, pretože k zastupiteľom pred hlasovaním neprehovorila. Prejav predniesla až po zvolení, informoval český spravodajský portál Novinky.cz.

Krnáčová odmietla výzvu zastupiteľov, napríklad z ODS a TOP 09, aby pred hlasovaním využila časový limit a predstavila sa.

Aleksandra Udženija (ODS) vyhlásila, že to pokladá za pohŕdanie Prahou ako mestom.

Eva Vorlíčková (nezávislá) zasa chcela počuť, kedy sa Slovenka Krnáčová stala občiankou Českej republiky. "Podľa mojich informácií to bolo v apríli," poznamenala Vorlíčková. Začudovala sa však, že majú verejne voliť kandidáta na primátora, ktorý sa nepredstavil, a preberať tak praktiky ÚV KSČ z minulých čias.

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) označil neochotu Krnáčovej vystúpiť za "porušenie všetkých etických princípov". Dodal, že ide o pohŕdanie alebo neschopnosť čokoľvek povedať.

Diskusia o vystúpení kandidátky trvala hodinu.

Krnáčová predniesla príhovor až s primátorskou reťazou okolo krku, napísal portál Novinky.cz. "Akýkoľvek pocti víťazstva alebo radosti zatieňuje pocit zodpovednosti," uviedla Krnáčová. Dodala, že si želá radnicu bez väzieb na minulosť a to, aby Pražania znovu nadobudli dôveru k svojej radnici.

Nová primátorka po zvolení povedala novinárom, že príhovor pred hlasovaním nepredniesla, pretože sa všetci už dobre poznajú a večernú voľbu primátora chcela urýchliť.

Informovala tiež, že požiada ministra vnútra Milana Chovanca (ČSSD) o pridelenie ochranky a už s ním o tom rozprávala. Ako dôvod uviedla, že sa pražskí zastupitelia budú snažiť "odrezať" od doterajších veľkých projektov a úplne zmeniť spôsob hospodárenia v Prahe. A poukázala na riziko, že po doručení bieleho prášku na ministerstvo vnútra sa môže stať niečo podobné.

Nová primátorka dodala, že pražskí zastupitelia z ANO ihneď zverejnia svoj majetok.

Komunálne voľby v Prahe vyhralo hnutie ANO podnikateľa slovenského pôvodu a súčasného českého ministra financií Andreja Babiša. Získalo 17 zastupiteľov, za ním nasledovala strana TOP 09 so 16 kreslami. Po osem zastupiteľov majú Trojkoalícia, ODS a ČSSD. Piráti aj KSČM dostali po štyri kreslá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.