SNS: Vláda by mala pokračovať v opatreniach proti schránkovým firmám

Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko Foto: FOTO TASR/Branislav Račko

Bratislava 27. novembra (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) privítala minulotýždňové rozhodnutie vlády, že pri verejných obstarávaniach bude potrebné zdokladovať vlastníka schránkovej spoločnosti, zároveň ho však označila za jednorazové a nekoncepčné riešenie.

"Vyzvali sme vládu, aby v krokoch proti schránkovým firmám rozhodne pokračovala. Je spravodlivé, ak živnostník platí dane na Slovensku, platí odvody na Slovensku, ale z roka na rok má podmienky ekonomického prežitia horšie a horšie? Je spravodlivé, ak podnikateľské subjekty s politickým prepojením obchodujú cez schránky v zahraničí? Nie je to nerovnosť šancí pred zákonom?" uviedol pre TASR predseda SNS Andrej Danko.

"Pripomíname vláde prísľub tvrdších krokov proti schránkovým firmám, ktoré Slovenskú republiku pripravujú o milióny, pretože v našom štáte neplatia dane. Zároveň pripomíname mnohomesačné úsilie SNS a apely na zlepšenie podnikateľského prostredia najmä pre slovenských živnostníkov, malých a stredných podnikateľov," dodal Danko.

"V tejto súvislosti však apelujeme na skutočne koncepčnú prácu kompetentných pre ozdravenie podnikateľského prostredia a zrovnoprávnenie živnostníkov a malých a stredných podnikateľov s veľkými nadnárodnými koncernami či s firmami prepojenými na politické špičky," vyhlásil predseda SNS.

SNS v tejto súvislosti podľa neho upozorňuje na ďalšiu nespravodlivosť medzi "malými" a "veľkými“ subjektmi na trhu. "Kým živnostníkom, hoci majú riadny splátkový kalendár nedoplatkov zdravotných odvodov, sa priznáva nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť, mnohým zahraničným firmám sa odpúšťa to, že svojim pracovníkom často nielenže neplatia zdravotné a sociálne odvody, ale ani mzdy," tvrdí Danko.

Pokiaľ vláda neurobí skutočne koncepčné opatrenia, ktoré by fungovali v dlhodobom horizonte, a najmä nezabezpečí systém vymožiteľnosti práva, tak budú podľa neho slovenskí živnostníci a malí i strední podnikatelia stále "živoriť s vidinou čoraz vyššieho odvodového a daňového zaťaženia a firmy napojené na politické špičky alebo zahraničné subjekty s dobrým lobistickým zázemím budú len využívať úľavy od štátu, ktoré v konečnom dôsledku neprinesú prospech slovenským zamestnancom, ale len a len ich vrcholovému manažmentu".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.