Cena elektriny pre domácnosti sa v roku 2015 zníži o 5,03 %

Foto: TASR/František Iván

Bratislava 28. novembra (TASR) – Cena elektriny pre domácnosti na Slovensku sa v roku 2015 zníži v priemere o 5,03 % a plyn bude lacnejší o 1,14 %. Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík.

"Priemerná cena elektriny pre domácnosti od 1. januára 2015 poklesne o 5,03 %. Znamená to, že odberateľ v sadzbe D1 ušetrí viac ako 6 eur ročne, v tarife D2, ktorú používa väčšina odberateľov, usporí ročne 34 eur a v sadzbe D5, ktorá slúži na vykurovanie, ušetrí ročne v priemere až 158 eur," avizoval.

Cena plynu za dodávku pre domácnosti v budúcom roku sa podľa neho v priemere medziročne zníži o 1,14 %. Priemerné ceny za dodávku plynu malým podnikom v roku 2015 poklesnú o 5,8 %.

Zo 178 návrhov na určenie ceny tepla schválil ÚRSO do dnešného dňa približne 90 návrhov, ktoré obsahujú ceny tepla v 120 lokalitách. "Na základe už schválených cien môžem konštatovať, že variabilná zložka ceny tepla v priemere klesla o 5 %, fixná zložka ostáva na úrovni minulého roka," priblížil Holjenčík.

Priemerné vodné a stočné na Slovensku sa v roku 2015 zmení o 0,6 %. O zmenu cenového rozhodnutia vlani požiadalo päť zo 14 vodárenských spoločností. "Dva návrhy na zvýšenie cien boli zamietnuté, tri cenové rozhodnutia úrad po posúdení opodstatnenosti zmenil a jedno cenové rozhodnutie zmenil z vlastného podnetu na základe zistení našich kontrolných inštitúcií," spresnil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.