Spotrebiteľské výdavky vo Francúzsku klesli najviac za 9 mesiacov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Paríž 28. novembra (TASR) - Spotrebiteľské výdavky vo Francúzsku klesli v októbri najvýraznejšie za posledných deväť mesiacov, pod čo sa do veľkej miery podpísal rast nezamestnanosti. Tá dosiahla v minulom mesiaci nový rekord. Informoval o tom portál RTTNews, ktorý zverejnil dnešné informácie francúzskeho štatistického úradu.

Spotreba domácností klesla v októbri medzimesačne o 0,9 % po 0,5-% poklese v septembri. To je v ostrom protiklade s očakávaniami ekonómov, ktorí predpokladali v októbri rast spotrebiteľských výdavkov o 0,3 % po pôvodne udávanom septembrovom poklese o 0,8 %. Októbrový výsledok bol najhorším od januára, keď spotrebiteľské výdavky klesli o 1,6 %.

Najviac klesli výdavky na energie. Tie sa medzimesačne znížili o 6 % po 0,5-% poklese v predchádzajúcom mesiaci. Klesli aj výdavky na potraviny, a to o 0,1 %, zatiaľ čo v septembri sa tieto výdavky medzimesačne zvýšili o 0,4 %.

V medziročnom porovnaní klesli spotrebiteľské výdavky v októbri o 0,2 %. Ekonómovia pritom predpokladali rast o 1 %.

Francúzsko vo štvrtok (27. 11.) oznámilo ďalší rast počtu nezamestnaných. Ako uviedlo ministerstvo práce, počet registrovaných nezamestnaných vzrástol v októbri oproti septembru o 28.400 na rekordných 3,46 milióna. Medzimesačne to znamená rast o 0,8 % a medziročne o 5,5 %. Je to najvýraznejší rast počtu nezamestnaných od februára, čo zároveň komplikuje šance prezidenta Francoisa Hollanda splniť sľub zníženia nezamestnanosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.