Vo Vysokých Tatrách trvá nad 2000 m n. m. malé lavínové nebezpečenstvo

Foto: TASR / Pavol Ďurčo

Liptovský Hrádok 29. novembra (TASR) – Vo Vysokých Tatrách hrozí naďalej v polohách nad 2000 m n. m. malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku.

„Snehová pokrývka je dobre spevnená. Možné je len uvoľnenie spontánnych malých prachových lavín v strmom a exponovanom teréne. Ohrozené sú horolezecké výstupové cesty a lokality bezprostredne pod skalnými stenami,“ upozorňujúco vysvetlil Lizuch.

Dnes ráno bolo na hrebeňoch Tatier jasno, v tatranských dolinách a vo Fatrách bola hmla alebo nízka oblačnosť. Pri typickom inverznom počasí sa teplota vzduchu pohybovala od -11 stupňov Celzia v okolí Chaty pri Zelenom plese až do +2 stupňov Celzia na Kasprovom vrch či Solisku. Fúkal iba slabý premenlivý vietor rýchlosťou do 12 km/h.

Vo vysokohorskom teréne v polohách nad 1500 m n. m. sa nachádza snehová pokrývka s hrúbkou do 20 cm. Najmä na severných svahoch sa môžu vyskytovať ľadové plochy a na chodníkoch malé snehové náveje. Zo strmých skalných stien môže samovoľne vypadávať prachový sneh.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.