Českí poslanci si zvýšili platy

Foto: TASR

Praha 5. decembra (TASR) - Po niekoľkotýždňových dohadoch Poslanecká snemovňa českého parlamentu schválila dnes zvýšenie platov zákonodarcov o 2,9 percenta.

Prešiel tak návrh z dielne sociálnej demokracie, ktorá chcela naviazať mzdy politikov na priemernú mzdu. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

Základný plat poslanca i senátora je od roku 2011 zmrazený a predstavuje 55.900 korún, teraz by to malo byť 57.600 Kč; normu však ešte musí schváliť Senát.

Za návrh hlasovalo 102 zo 187 prítomných poslancov, päť ich bolo proti. Zvýšenie platov o 2,9 percenta sa podarilo dosiahnuť vďaka hlasom ČSSD, KSČM, ľudovcov a časti poslancov ANO, píše ČT24.

Schválený návrh predpokladá, že na budúci rok sa budú platy politikov vypočítavať zo základu vo výške 2,25-násobku priemernej mzdy v nepodnikateľskej sfére za vlaňajšok. Ďalšie dva roky by sa koeficient zvyšoval vždy o desatinu, v roku 2018 by bol 2,5. Potom by sa automaticky vrátil zrejme na konečných 2,75 percenta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.