Uchádzači o zamestnanie môžu dostať príspevok na rekvalifikačný kurz

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (vpravo) a riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič (vľavo) počas tlačovej konferencie. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 6. decembra (TASR) - Uchádzači o zamestnanie, ktorí majú problém uplatniť sa na slovenskom trhu práce, môžu požiadať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) o príspevok na rekvalifikačný kurz. Druh pracovnej činnosti, na ktorú sa chcú rekvalifikovať, ako aj poskytovateľa rekvalifikácie, si môžu zvoliť sami. Nie je možné, aby si uchádzač o zamestnanie zvolil rovnakú rekvalifikáciu, na ktorú už počas predchádzajúcich 5 rokov príspevok od úradu práce dostal. Môže si zabezpečiť rekvalifikáciu, ktorá vyhovuje jeho potrebám, zámeru uplatniť sa na trhu práce alebo ktorú požaduje potenciálny zamestnávateľ. Cena by mala zodpovedať obvyklým cenám v danom čase a mieste. Dodržať treba aj cenové limity na jednotlivé druhy vzdelávacích kurzov.

Požiadavku treba predložiť úradu práce najneskôr 14 kalendárnych dní pred začiatkom rekvalifikácie, ten ju schváli, uzatvorí s uchádzačom o zamestnanie dohodu o úhrade príspevku na rekvalifikáciu a vystaví RE-PAS, čo je potvrdenie úradu, že uchádzačovi príspevok na zvolenú rekvalifikáciu poskytne a uhradí 100 % nákladov (kurzovné), maximálne však len do výšky uvedenej v dohode. Nehradia sa výdavky na stravovanie, ubytovanie, ani cestovné. Úrad neposkytuje ani príspevok na služby pre rodinu s deťmi.

Príspevky na rekvalifikáciu začalo od 20. októbra poskytovať Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v spolupráci s úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny v pôsobnosti samosprávnych krajov SR mimo Bratislavského a to v rámci aktivity č. 2 národného projektu "Vybrané aktívne opatrenia na trhu práce v rámci SR bez BSK – 5".

Podrobnejšie informácie zverejňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny na svojej webovej stránke www.upsvar.sk, kde je aj informačný leták.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.