FIGEĽ: Ak má J. Čižnár zmysel pre stavovskú česť, mal by odstúpiť

Ján Figeľ Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 6. decembra (TASR) - Jaromír Čižnár by sa mal vzdať postu generálneho prokurátora SR. Na takýto krok ho vyzval predseda KDH Ján Figeľ v súvislosti so štvrtkovým (4.12.) rozhodnutím Ústavného súdu (ÚS) SR.

Ústavný súd potvrdil, že konanie prezidenta Ivana Gašparoviča bolo svojvoľné a v rozpore s jeho ústavnými právomocami, zosumarizoval verdikt Figeľ. Z jeho pohľadu to bol tretí prípad, keď Gašparovič zabránil výkonu mandátu a hrubo porušil ústavu.

"Dvakrát ako Mečiarova pravá ruka v pozícii predsedu NR SR voči Františkovi Gauliederovi a Emilovi Spišákovi a tretíkrát "akoby člen Smeru" - podľa jeho vlastného vyjadrenia - v pozícii prezidenta republiky," vysvetlil predseda kresťanských demokratov.

Figeľ pripomenul návrh na obžalobu prezidenta za úmyselné porušenie ústavy z februára 2013, ktorý iniciovala opozícia. Spätne konštatuje, že bol oprávnený a bol vyjadrením "zodpovednej obhajoby ústavnosti".

"Vládnuca strana Smer sa rozhodla podporovať Ivana Gašparoviča v jeho konaní, v súlade so záujmom strany ovládnuť kontrolné orgány štátnej moci," vyčítal vládnej strane jej vtedajší postup.

"Ak má v sebe Jaromír Čižnár, ktorý ubezpečoval verejnosť, že počká na rozhodnutie ÚS, zmysel pre stavovskú a občiansku česť, mal by sa postu GP vzdať," doplnil predseda KDH.

Senát ÚS SR vo štvrtok zrušil rozhodnutie bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča z 28. decembra 2012 nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Konštatoval, že nevymenovaním za generálneho prokurátora došlo k porušeniu základných práv Jozefa Čentéša. Čentéšovi I. senát ÚS SR pod vedením Ladislava Orosza zároveň priznal finančné odškodnenie vo výške 60.000 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.