Slováci najčastejšie minú malý úver okamžite

Ilustračné foto Foto: TERAZ.sk/Andrej Galica

Bratislava 12. decembra (TASR) - Denne poskytnú banky na Slovensku spotrebné úvery takmer za 7,2 milióna eur. Najobľúbenejšia lehota, počas ktorej ich ľudia minú, je „hneď“.

Podľa analýzy Sberbank Slovensko totiž viac ako polovica z tých, ktorí si spotrebný úver zoberú, ho vyčerpá do týždňa, odkedy im prídu peniaze na účet.

Najčastejšie spotrebný úver použijú celý hneď v ten deň, keď im príde na účet. Urobí tak až 22 % klientov. Na druhý deň ho celý vyberie ďalších 12 % klientov. „Dohromady teda vyše tretina klientov so spotrebným úverom použije peniaze z úveru v zásade okamžite a vyberie si ho najčastejšie jednou platbou. Je zrejmé, že títo klienti mali jasnú predstavu, na čo ho použijú. Z našich skúseností vieme, že najčastejšie na kúpu auta alebo vylepšenie bývania,“ tvrdí Blanka Končírová zo Sberbank Slovensko

Za prvých sedem dní podľa údajov banky vyčerpá celý úver vyše polovica klientov. Zvyšná časť klientov míňa spotrebný úver postupne a na viackrát. Stane sa, že úver využívajú aj ako „vreckové“ a vyberajú si ho postupne celý rok. Každý desiaty dokonca úver neminie celý. Ak by sa urobil priemer na celej sledovanej vzorke klientov, zistilo by sa, že priemerný klient vyčerpá celý spotrebný úver za 26 dní. „Znamená to, že klienti v priemere úver vyčerpajú ešte pred prvou splátkou. Počas tohto obdobia úver vyberajú postupne, urobia v priemere sedem platieb,“ priblížila Končírová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.