RTVS a ČT spustili testovacie Ultra HD vysielanie cez satelit ASTRA 3B

Foto: SES

Luxemburg, 16. decembra (OTS) – Spoločnosť SES, verejnoprávni vysielatelia Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Česká televízia (ČT) v spolupráci s Českými Rádiokomunikáciami, vedúcim českým poskytovateľom digitálnej infraštruktúry, realizujú po prvýkrát testovacie Ultra HD vysielanie cez satelit ASTRA 3B na orbitálnej pozícii ASTRA 23,5°E.

Ultra HD vďaka štvornásobne vyššiemu rozlíšeniu v porovnaní s HD predstavuje najvyššiu možnú kvalitu vysielania. Vysoké rozlíšenie Ultra HD formátu prinesie divákom ešte viac vzrušujúcich zážitkov pri sledovaní športových podujatí či prémiových a dokumentárnych filmov. Spoločnosť SES po prvýkrát predviedla Ultra HD vysielanie v roku 2012 na konferencii IBC v Amsterdame, pričom o rok neskôr predstavila aj reálne komerčné využitie Ultra HD technológie za použitia štandardu HEVC. Nekódovaný (FTA) program pod názvom „Test UHD Forum“ je možné naladiť zdarma.

RTVS a ČT spustili testovacie Ultra HD vysielanie cez satelit ASTRA 3B Foto: SES

RTVS, ČT, České Rádiokomunikácie a ďalšie popredné spoločnosti pôsobiace v oblasti televízneho vysielania v Českej republike a na Slovensku sú súčasťou Ultra HDTV Fóra, ktoré bolo založené v októbri 2013. Jeho hlavnou úlohou je preskúmať možnosti produkcie a distribúcie Ultra HD obsahu v Českej republike a na Slovensku. Spoločnosť SES Astra sa nedávno stala členom Ultra HDTV Fóra.

Spoločnosť SES Astra stojí v popredí vývoja nových technológií v oblasti televízneho vysielania od príchodu digitálnej satelitnej televízie priamo do domácností do Európy v roku 1996 ako aj HD vysielania v roku 2005. Našou ambíciou je spolupracovať s partnermi z odvetvia pri vytváraní Ultra HD ekosystému a sme veľmi radi, že verejnoprávni vysielatelia na Slovensku a v Českej republike majú snahu poskytnúť divákom výnimočné a fascinujúce televízne zážitky prostredníctvom satelitného vysielania,“ hovorí Martin Ornass-Kubacki, viceprezident a regionálny riaditeľ spoločnosti SES Astra pre strednú a východnú Európu.

V Českej televízii očakávame, že nástup formátu Ultra HD bude omnoho rýchlejší než v prípade HD rozlíšenia a tešíme sa na uvedenie formátu Ultra HD v Českej republike. Vítame príležitosť spolupracovať so spoločnosťou SES pri realizácii testovacieho Ultra HD vysielania ako aj v rámci Ultra HDTV fóra, ktorého členom sa nedávno stala aj SES,“ povedal Ivo Ferkl, technický riaditeľ Českej televízie.

RTVS a ČT spustili testovacie Ultra HD vysielanie cez satelit ASTRA 3B Foto: SES

Keďže RTVS už teraz vyrába a vysiela všetky vlastné relácie v HD rozlíšení, našou snahou bude udržať si v oblasti Ultra HD vysielania pozíciu lídra. Zároveň by sme chceli byť vnímaní ako kľúčoví hráči aj v oblasti technických inovácií. Prvým krokom je sprístupnenie nášho Ultra HD obsahu na satelitoch ASTRA spolu s našimi partnermi,“ uviedol Václav Mika, generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska.

Spoluprácu so strategickými partnermi z odvetvia – českou a slovenskou verejnoprávnou televíziou ako aj so spoločnosťou SES – pri tvorbe ekosystému pre Ultra HD vysielanie vnímame v Českých Rádiokomunikáciách veľmi pozitívne. Zároveň nás teší, že sa môžeme aktívne podieľať na formovaní televízneho prostredia budúcnosti,” hovorí Martin Gebauer, generálny riaditeľ Českých Rádiokomunikácií.

Technické parametre príjmu Ultra HD demo programu (ide o nekódovaný program):
Satelit: ASTRA 3B (23,5°E)
Transpondér: 3.204
Frekvencia: 11 778,050 MHz
Polarizácia: vertikálna
27,5 Mbit/s
Modulácia: QPSK
FEC: 9/10
ID služby: 5390
Názov služby: Test UHD Forum

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.