Ukrajina: Turčynov novým šéfom Rady národnej bezpečnosti a obrany

Archívna snímka. Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier (vľavo) a ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov si podávajú ruky počas stretnutia v Kyjeve 13. mája 2014. Foto: TASR/AP

Kyjev 16. decembra (TASR) - Novým tajomníkom Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Ukrajiny sa stal Oleksandr Turčynov. Menovací dekrét podpísal prezident Petro Porošenko, informovala dnes agentúra TASS.

Turčynov (50) pôsobil ako úradujúci prezident od februárového zosadenia Viktora Janukovyča do júnového nástupu Porošenka. Bol aj predsedom parlamentu, funkciu ukončil koncom novembra. V novom parlamente vedie frakciu strany Ľudový front.

Podľa agentúry Interfax-Ukrajina bol Turčynov od februára do septembra 2005 šéfom Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU), od mája do novembra 2007 prvým zástupcom tajomníka RNBO a od decembra 2007 do marca 2010 prvým vicepremiérom.

Turčynov bol považovaný za pravú ruku expremiérky Julije Tymošenkovej, avšak pred tohtoročnými októbrovými parlamentnými voľbami odišiel z jej strany Vlasť a vstúpil do Ľudového frontu.

Funkcia šéfa RNBO bola neobsadená od 7. augusta, keď z nej odstúpil Andrij Parubij. "Považujem za neprijateľné vyjadrovať sa k rezignácii počas vojny. Naďalej sa budem zaoberať záležitosťami poskytovania pomoci frontu, najmä dobrovoľníckym práporom," uviedol vtedy Parubij, ktorý zastával post od 27. februára 2014.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.