Nemecký minister dopravy nesúhlasí s výhradami Bruselu voči mýtu

Archívna snímka. Nemecký prezident Joachim Gauck (desiaty sprava) vymenoval 17. decembra 2013 v Berlíne členov novej vlády. Foto: TASR/AP

Berlín 16. decembra (TASR) - Nemecký minister dopravy Alexander Dobrindt odmieta najnovšie výhrady Európskej komisie voči zavedeniu mýta a s realizáciou mieni pokračovať podľa doterajších plánov. Informovali o tom agentúra DPA a portál AutomobilWoche.

"Na našom časovom pláne sa nič nemení," povedal minister. "S poplatkom za infraštruktúru ideme v stredu (17.12.) do kabinetu." Reagoval tak na list eurokomisárky pre dopravu Violety Bulcovej, ktorá varovala, že aj prepracované plány sú v rozpore s európskym právom. Návrh zákona významne porušuje jeden zo základných princípov, a to princíp zákazu diskriminácie na základe pôvodu.

Komisárka upozornila najmä na dva sporné body. Prvým je kompenzácia nemeckých motoristov vo forme zníženia dane z motorového vozidla, čo povedie k nepriamej diskriminácii cudzincov.

Druhým bodom sú krátkodobé diaľničné známky pre cudzincov. Dvojmesačná má stáť 20 eur, 10-dňová 10 eur a Bulcová ich považuje za príliš drahé. "Najmä majitelia áut s menšími motormi zaplatia za krátkodobé známky v porovnaní s ročnou známkou nepomerne vyššiu cenu." Cena ročnej známky sa totiž odvíja od zdvihového objemu motora, emisií oxidu uhličitého a roku výroby.

Dobrint v reakcii na list z Bruselu odpovedal, že nejde o diskrimináciu, nakoľko kompenzáciu daňou z motorového vozidla dostanú aj cudzinci, ktorí majú v Nemecku registrované auto. Navyše mýto bude pre cudzincov platiť len na diaľniciach, kým pre domácich aj na cestách I. triedy. Tento fakt však komisárka nepovažuje za poľahčujúcu okolnosť a v prípade právneho posudku ide skôr o nepodstatný faktor.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.