PRIESKUM: Vyhral by Smer-SD, do parlamentu by sa dostali aj SNS a SMK

Na ilustračnej snímke vystúpenie folklórnych spevákov z Terchovej v Národnej rade SR Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 16. decembra (TASR) – Ak by sa konali parlamentné voľby začiatkom decembra, zvíťazila by v nich strana Smer-SD. Volilo by ju 34,2 percenta opýtaných a v NR SR by získala 63 kresiel. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý realizovala od 2. do 10. decembra agentúra Focus. Pýtala sa 1050 respondentov.

Ako druhú by najviac ľudí volilo stranu Sieť. Svoj hlas vo voľbách by jej dalo 11,4 percenta opýtaných a v parlamente by tak získala 21 kresiel. O jedno kreslo menej by malo v parlamente KDH, ktoré by volilo 10,8 percenta ľudí v prieskume. Vo voľbách by tak skončilo ako tretie. Nasledovali by ho OĽaNO ( 8,3 percenta, 15 kresiel) a strana MOST-HÍD, ktorú by volilo 7,4 percenta opýtaných a získala by tak v parlamente 13 kresiel. Do NR SR by sa dostali aj strany SMK (5,2 percenta) a SNS (5,1 percenta). V národnej rade by získali rovnako po 9 kresiel.

Do parlamentu by sa však neprebojovali – NOVA (2,9 percenta), TIP (2,7 percenta), SDKÚ-DS (2,1 percenta), KSS (2,1 percenta), Strana zelených (1,4 percenta), ĽS Naše Slovensko (0,9 percenta), Národ a spravodlivosť – NS (0,4 percenta) a Zmena zdola - Demokratická únia Slovenska (0,4 percenta). Iné strany by volilo 0,6 percenta opýtaných.

Podľa prieskumu by nešlo voliť 19,9 percenta respondentov, 16,7 percenta opýtaných nevedelo alebo nechcelo odpovedať.

Výberovú vzorku prieskumu tvorilo 1050 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.