ESĽP zamietol odvolanie Ruska proti odškodnému pre akcionárov Jukosu

Policajti pri sídle skrachovaného ropného gigantu JUKOS. Foto: TASR/AP

Štrasburg 17. decembra (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) zamietol odvolanie Ruska proti verdiktu, ktorým priznal akcionárom bývalej ropnej spoločnosti Jukos odškodné vo výške takmer 1,9 miliardy eur.

ESĽP so sídlom v Štrasburgu rozhodol o odškodnom pre bývalých akcionárov Jukosu 31. júla tohto roku. Priznaná suma však bola omnoho nižšia než akcionármi požadovaných skoro 38 miliárd eur.

Moskva sa voči podľa nej "nespravodlivému a neobjektívnemu" verdiktu odvolala, ale ESĽP tento utorok jej odvolanie zamietol, informovala agentúra Reuters.

Podľa ESĽP má Rusko teraz šesť mesiacov na to, aby v spolupráci s Radou Európy vypracovalo plán na rozdelenie odškodného. Podľa exmanažérov Jukosu má na náhradu škody nárok viac ako 55.000 niekdajších akcionárov.

Júlový rozsudok štrasburského súdu v prospech bývalých akcionárov Jukosu bol v júli vydaný iba tri po tom, ako Medzinárodný arbitrážny súd v Haagu rozhodol, že Rusko má zaplatiť akcionárom tejto bývalej ropnej spoločnosti Jukos rekordné odškodné vo výške 37,2 miliardy eur.

Jukos bol nútený pod tlakom ruských úradov v roku 2006 vyhlásiť bankrot a jeho majiteľa Michaila Chodorkovského odsúdili na 14 rokov väzenia pre údajné daňové úniky a spreneveru. Na slobodu sa Chodorkovskij dostal po desiatich rokoch vlani v decembri, keď mu ruský prezident Vladimír Putin udelil milosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.