Súd EÚ vyradil Hamas zo zoznamu teroristických organizácii

Na archívnej fotke maskovaní palestínski bojovníci na prehliadke pri príležitosti 27. výročia vzniku hnutia Hamas Foto: TASR/AP

Luxemburg 17. decembra (TASR) - Všeobecný súd Európskej únie dnes z procedurálnych dôvodov anuloval rozhodnutie o zaradení palestínskeho militantného hnutia Hamas na zoznam teroristických organizácii.

Súd so sídlom v Luxemburgu ale dočasne ponechal v platnosti doterajšie zmrazenie vkladov členov Hamasu na území EÚ, a to na dobu troch mesiacov. Počas tohto obdobia môže EÚ podniknúť prípadné ďalšie kroky, uviedla agentúra AP.

EÚ zaradila Hamas na svoj zoznam teroristických skupín koncom roku 2001. Toto palestínske hnutie vládnuce v pásme Gazy sa však proti príslušnému rozhodnutiu odvolalo.

Všeobecný súd Európskej únie teraz dospel k záveru, že zaradenie Hamasu na čiernu listinu nebolo založené na preskúmaní reálnej činnosti skupiny, ale na tvrdeniach zverejnených v tlači a na internete.

Sudcovia zdôraznili, že pri svojom rozhodovaní neriešili otázku, či Hamas skutočne patrí medzi teroristické organizácie. Skúmali len samotný proces zaradenia hnutia na čiernu listinu EÚ.

Proti dnešnému verdiktu je možné podať odvolanie do dvoch mesiacov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.