Priemerný dôchodok z druhého piliera má byť 30 eur

Ilustračná foto Foto: FOTO TASR/AP

Bratislava 10. januára (TASR) – Priemerný dôchodok vyplácaný z 2. piliera v tomto roku má byť približne vo výške 30 eur. Ukázali to výpočty Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií (MF) SR.

Ako uviedol inštitút, do výpočtov boli zahrnutí všetci dôchodcovia, teda aj takí, ktorí majú na účte našetrené malé sumy. "Ak by sme zobrali do úvahy ľudí, ktorí majú na svojom účte našetrených 2000 eur a viac, tak priemerný dôchodok by stúpol na 34 eur. Priemerný dôchodok tej istej vzorky ľudí z prvého piliera dosiahne 361 eur," uviedol vo svojej analýze IFP.

Ako však upozornil, väčšinu financií bude dostávať dôchodca z prvého piliera. "Dôchodok z 2. piliera bude pre klientov vstupujúcich do anuitnej fázy v tomto roku tvoriť iba menej podstatnú časť ich celkového dôchodku. V priemere budú títo dôchodcovia poberať z 2. piliera iba 7,7 % ich celkového dôchodku, pričom zvyšných 92,3 % bude plynúť zo Sociálnej poisťovne," priblížil inštitút s tým, že najvyšší podiel dôchodku z 2. piliera bude u vysokopríjmových osôb, kde bude tento dôchodok tvoriť až 10 % z celkového dôchodku.

Podľa IFP pritom existuje niekoľko dôvodov, prečo budú prvé dôchodky z 2. piliera v roku 2015 nízke. Jedným z nich je dĺžka sporenia. "Druhý pilier začal fungovať iba v roku 2005 a vzhľadom na dlhodobý charakter jeho aktivít možno povedať, že sa stále nachádza iba vo svojej nábehovej fáze," konštatoval inštitút.

Ďalším dôvodom je to, že aj keď bol sporiteľ v 2. pilieri, stále platil väčšinu zo svojich odvodov na starobný dôchodok do prvého piliera.

Podľa inštitútu 2. pilier môže byť dlhodobo úspešný a ekonomicky opodstatnený, pokiaľ bude dosahovať výkonnosť primeranú výkonnosti dlhodobých aktív. "Priemerná ročná výkonnosť fondov 2. piliera bola počas celej jeho existencie 1,7 % ročne. Tento rast sa nám javí ako výrazne nízky, najmä v kontexte bezprecedentného globálneho rastu trhov v posledných rokoch. Za týmto rastom stálo hlavne konzervatívne správanie klientov a správcov, ale aj legislatívna úprava, respektíve jej vysoká nestabilita," zdôvodnil IFP.

Ako ďalej vyplýva z analýzy, v nasledujúcich rokoch však budú dôchodky z 2. piliera rásť. "Znamená to, že s pribúdajúcou dĺžkou sporenia v 2. pilieri bude rásť aj nominálny dôchodok z tohto piliera," ozrejmil IFP. Priemerný dôchodok z 2. piliera by tak mal v roku 2017 dosiahnuť 37 eur, čo je o 22 % vyššia suma, ako má byť v tomto roku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.