Teror ešte neskončil, Al-Káida hrozí Francúzom ďalšími útokmi

Ilustračná foto. Foto: TASR/AP

Paríž 10. januára (TASR) - Francúzska polícia stále pátra po podozrivej žene spriaznenej s ozbrojencami, ktorí spáchali v Paríži teroristické útoky, zatiaľ čo jemenská odnož al-Káidy pohrozila, že vo Francúzsku podnikne ďalšie útoky. Píše o tom agentúra DPA.

Dvoch bratov, podozrivých z útoku na francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo, a tretieho muža obvineného zo zabitia policajtky, zastrelili príslušníci polície po tom, čo sa v piatok zmocnili v Paríži i neďaleko Paríža rukojemníkov.

Predpokladá sa, že 26-ročná žena, identifikovaná ako Hayat Boumeddienová, je spoločníčkou Amedyho Coulibalyho, ktorý zajal rukojemníkov v obchode s kóšer potravinami vo východnej časti francúzskej metropoly.

Podľa polície Coulibaly predtým, než zahynul pri prestrelke, stihol zastreliť štyroch rukojemníkov.

Denník Le Monde píše, že v súvislosti s uvedenými udalosťami, ktoré tento týždeň otriasli Parížom, je momentálne vo vyšetrovacej väzbe päť ďalších osôb, ktorých totožnosť nebola zatiaľ zverejnená.

Ďalšími útokmi na Francúzsko - v prípade, že táto európska krajina neprestane "bojovať proti islamu a jeho symbolom" - medzitým pohrozila Organizácia al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP) so sídlom v Jemene.

Jeden z jej popredných duchovných, Harís Nazarí, pochválil útočníkov zabitých vo Francúzsku a povedal o nich, že to boli "vojaci, ktorí sa nebáli smrti".

"Niektorí synovia Francúzska boli neúctiví k Alahovým prorokom, a tak skupina spomedzi veriacich vojakov Alaha na nich napochodovala a naučila ich úcte a tomu, kde sú hranice slobody a vyjadrovania," povedal duchovný vo zvukovej nahrávke na internetovej stránke organizácie AQAP.

Parížsky týždenník Charlie Hebdo bol známy svojimi karikatúrami proroka Mohameda, terčom jeho humoru boli však aj iné náboženstvá a inštitúcie.

"Vy Francúzi, aby ste mohli žiť bezpečne, musíte prestať s agresiou voči muslimom. Ak však chcete vojnu, tak potom - pri Alahovi - nebudete sa tešiť z bezpečia," povedal duchovný.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.