Na ukrajinskej vojne profitujú USA, tvrdí SNS

Jaroslav Paška Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 10. januára (TASR) - Ekonomická bilancia dopadu ukrajinského konfliktu na zainteresované štáty mala v závere roka 2014 jasného víťaza, USA. Pre TASR to vyhlásil prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.

"Pokiaľ ešte v prvej polovici mája bol kurz eura voči doláru tesne okolo hranice 1,40 USD za jedno euro, po nástupe účinku hospodárskych sankcií uplatnených EÚ voči Rusku a recipročne Ruska voči EÚ začala medzinárodná dôveryhodnosť, ako aj hodnota našej meny postupne klesať," konštatoval Paška.

Aj keď oficiálne správy zdôvodňujú tento pohyb najmä ako dôsledok politického vývoja v Grécku či opatrení Európskej centrálnej banky (ECB), dôvod je podľa Pašku aj niekde inde.

"Obchodná výmena medzi Ruskom a úniou sa totiž v dôsledku obojstranných sankcií prudko znížila. Mnohí európski producenti prišli o odbytište, museli znížiť výrobu, prepustiť zamestnancov. Veľké straty zaznamenali európske podniky ľahkého aj ťažkého priemyslu, poľnohospodári či cestovný ruch," povedal.

"Je preto prirodzené, že európska mena rovnako ako rubeľ v dôsledku nepriaznivého hospodárskeho vývoja v tomto regióne voči americkému doláru oslabujú. Súčasné oslabenie eura takmer o 15 % až pod hodnotu 1,19 USD, čo je najhoršia hodnota od marca 2006, je toho zrejmým dôkazom," dodal podpredseda SNS.

Skutočnosť, že nezávislí experti predpokladajú aj ďalšie pokračovanie straty hodnoty eura, čoskoro až k parite s USD 1 ku 1, podľa Pašku potvrdzuje, že obeťou politických a ekonomických sankcií pre konflikt na Ukrajine nebude iba Rusko, ktorého mena za posledný rok stratila 40 % hodnoty, ale aj eurozóna s očakávaným poklesom hodnoty meny z 1,40 na 1,0 k USD.

"Preto je od Merkelovej, Tuska a ďalších lídrov EÚ krátkozraké vytešovať sa z toho, ako sankciami Rusom znehodnocujú menu a likvidujú ekonomiku, keď tým súčasne vedú celú Európu k hospodárskemu úpadku a chudobe," vyhlásil Paška. "Veď pre každého z nás takýto trend v skutočnosti znamená, že v dôsledku poslušného správania sa lídrov únie, ktorí si spoza Atlantiku nechávajú diktovať už aj hospodársku politiku voči Rusku, prichádzame asi o 35 % hodnoty z našich úspor či 35 % reálnej hodnoty každodennej mzdy voči doláru a ďalším svetovým menám," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.