Lavínové nebezpečenstvo je zvýšené a trvá vo všetkých pohoriach

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR /HZS

Liptovský Hrádok 10. februára (TASR) – Vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Nový sneh previeva silný vietor na záveterné, hlavne východné a juhovýchodné svahy. Sneh z posledného sneženia sa vplyvom nízkych teplôt dostatočne neprepojil s podkladovou vrstvou a snehová pokrývka je na mnohých miestach iba mierne až slabo spevnená. Výskyt lavín je možný už pri malom dodatočnom zaťažení, najmä na strmých svahoch v týchto lokalitách. Možný je aj výskyt spontánnych stredne veľkých lavín a splazov z nového snehu. Lavínové nebezpečenstvo má stále výrazne lokálny charakter, nutné je lokálne posúdenie stability snehovej pokrývky.

Na mnohých miestach sa na svahoch nachádzajú nebezpečné snehové dosky a vankúše. Na hranici lesa je veľké množstvo previateho snehu (aj do 100 cm). Snehová pokrývka postupne sadá, mierne oteplenie začalo pomáhať jej stabilizácii.

Dnes ráno bolo na horách zamračené so slabým snežením, na niektorých miestach s hmlou alebo nízkou oblačnosťou. Teplota vzduchu sa pohybovala od -11 do -2 stupne Celzia na podhorí. Ráno fúkal čerstvý až silný, prevažne severozápadný vietor s rýchlosťou do 50 km/h, v Nízkych Tatrách až búrlivý s rýchlosťou do 75 km/h. Za posledných 24 hodín opäť pripadlo 20 cm nového snehu, za tri dni miestami do 70 cm.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.