Sýrska vláda dostáva informácie o spojeneckom ťažení proti IS

Sýrsky prezident Bašár Asad Foto: TASR/AP

Damask 10. februára (TASR) - Sýrsky prezident Bašár Asad dnes uviedol, že jeho vláda dostáva správy od koalície vedenej Spojenými štátmi, ktorá na sýrskom území podniká letecké útoky proti sunnitskej extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Asad pre BBC povedal, že od septembra, kedy sa začali letecké útoky koalície proti cieľom IS v Sýrii, síce k priamej spolupráci medzi oboma stranami nedošlo, avšak Sýria dostáva informácie od tretích strán, medzi ktorými je aj Irak.

Sýrsky prezident zároveň odmietol obvinenia, podľa ktorých vládne jednotky zhadzujú tzv. barelové bomby na mestá obsadené protivládnymi vzbúrencami, v dôsledku čoho zomierajú tisíce civilistov. Asad takéto tvrdenia označil za "rozprávku pre malé deti".

"Máme bomby, rakety a guľky... Nijaké barelové bomby nejestvujú, my nijaké barely nemáme," povedal sýrsky prezident v rozhovore pre BBC, podľa ktorej však ide o značne kontroverzný výrok, pretože prípady použitia barelových bômb v mestách obývaných civilistami sú riadne doložené.

Mnohí Asadovi odporcovia podľa BBC s jeho názormi na štyri roky trvajúcu sýrsku občiansku vojnu nesúhlasia a pokladajú ho za človeka stojaceho na čele vražednej mašinérie, ktorá požiera Sýrčanov.

Barelové bomby sú relatívne nové improvizované zbrane. Ide o výbušniny, ktorými sú naplnené veľké sudy na ropu. Sudy sa zhadzujú z vrtuľníkov alebo lietadiel na zem, kde spôsobujú materiálne škody a straty na životoch. Bomby bývajú naplnené trinitrotoluénom, naftou a kusmi ocele a ich explózia dokáže zničiť rozsiahlu oblasť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.