Priemerné očakávané platy rastú. Koľko si pýtajú muži a koľko ženy?

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 11.februára (TASR) - Priemerný očakávaný plat, ktorý ľudia uvádzajú vo svojich životopisoch, keď si hľadajú prácu na portáli Profesia.sk, je 831 eur. Očakávajú teda plat o málo nižší, ako je priemerný plat na Slovensku.

Záujemcovia o prácu, ktorí ju hľadajú cez portál Profesia.sk a vytvoria si životopis, môžu uviesť hrubý plat, aký by chceli zarábať vo svojom budúcom povolaní. Za posledných päť rokov očakávania ľudí stúpli o 10 %. Minulý rok očakávania uchádzačov o prácu narástli o 4 % zo 797 eur na 831 eur mesačne.

Priemerné očakávané platy dvíhajú muži. Kým muži uvádzajú vo svojich životopisoch priemerný očakávaný plat 953 eur mesačne, ženy si v priemere pýtajú 721 eur. Vo všeobecnosti platí, že priemerné očakávané platy uchádzačov odzrkadľujú reálne platy, kde plat úmerne stúpa s dosiahnutým vzdelaním, regiónom, v ktorom si uchádzač hľadá prácu a úrovňou pracovnej pozície. Priama úmera výšky očakávaného príjmu neplatí pri veku uchádzačov o prácu. Najnižšie očakávané platy majú najmladší uchádzači o prácu od 17 do 24 rokov a po nich najstarší uchádzači o prácu nad 55 rokov. Najvyššie platové očakávania majú ľudia vo veku od 35 do 44 rokov, kedy by chceli v priemere zarábať 913 eur mesačne.

Najmenšie platové očakávania majú ľudia, ktorí dosiahli len základné vzdelanie. Očakávajú, že mesačne budú zarábať 582 eur. Ľudia zo základným vzdelaním najčastejšie vo svojich životopisoch uvádzajú, že si hľadajú prácu na pozíciách pre pomocných pracovníkov, ako sú upratovačky, robotníci, predavači, baliči alebo skladníci.

Ak má človek už skončenú strednú školu, hoci aj bez maturity, očakáva priemerný plat 702 eur mesačne. S ukončenou maturitou stúpnu platové očakávania na 786 eur. Ľudia s vysokoškolským vzdelaním očakávajú, že budú zarábať viac ako 1000 eur mesačne.

Najvyššie platové očakávania majú ľudia z vrcholového manažmentu. Prvých päť pracovných pozícií s najvyššími očakávanými platmi patrí do tejto kategórie. Najviac očakávajú ľudia, ktorí sa uchádzajú o pozíciu generálneho riaditeľa a chceli by robiť za 2664 eur mesačne.

Naopak, najnižšie platové očakávania majú ľudia, ktorí sa uchádzajú o pozíciu šičky. Stačilo by im, keby mesačne zarobili 521 eur. Len o niečo viac ako 500 eur očakávajú aj ľudia, ak sa uchádzajú o pozície ako upratovačka, krajčír, anketár a cukrár.

TASR informovala Marcela Glevická z Profesie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.