OĽaNO:Podnikatelia by mali zverejňovať,koľko meškajú s platbami faktúr

Igor Matovič Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 11. februára (TASR) – Hnutie Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) dnes predstavilo ďalšie dve opatrenia, ktoré majú prispieť k vyčisteniu podnikateľského prostredia na Slovensku od podvodníkov.

"Podnikateľov už 25 rokov trápi problém, že im podvodníci systematicky neplatia faktúry," povedal na dnešnej tlačovej konferencii líder hnutia Igor Matovič. Preto Obyčajní ľudia navrhujú, aby sa pre firmy zaviedla povinnosť platiť faktúry podľa poradia ich splatnosti. "Je firma, do ktorej prichádzajú postupne faktúry. Bude si ich radiť do poradia v akom prichádzajú a presne v takom poradí ich aj bude platiť," priblížil opatrenie Matovič. Podľa jeho slov sa totiž v praxi stáva, že viaceré spoločnosti v prvom rade uhradia tie faktúry, ktoré musia. Teda napríklad operátorom, plynárom a drobným dodávateľom uhrádzajú faktúry ako posledným, alebo im ich nezaplatia vôbec, a tí sa následne dostávajú do problémov.

Hnutie v súvislosti s touto povinnosťou navrhuje aj ďalšie opatrenie, a to, aby každý podnikateľ mal povinnosť zverejňovať informácie v živnostenskom alebo obchodnom registri o tom, koľko je v omeškaní s platbami faktúr. Podľa Matoviča, ak by niekto začínal podnikať, mohol by si preveriť platobnú disciplínu danej firmy, s ktorou plánuje obchodovať. "Takto ochráni svoje rodinné podnikanie," podotkol Matovič.

Líder Obyčajných ľudí nepredpokladá, že náklady na zavedenie týchto opatrení by boli astronomické. "Trúfnem si odhadnúť, že dosiahnu približne 10.000 eur," uviedol Matovič. Zároveň dal verejný prísľub, že ak sa bude vláda vyhovárať, že na takéto opatrenie nemá peniaze, Matovič je ochotný preplatiť všetky náklady spojené s ich realizáciou. "Som naozaj presvedčený o tom, že sú to drobné peniaze a vyčistili by sme tak podnikateľské prostredie od podvodníkov," dodal Matovič.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.