Prezident SR Andrej Kiska možnosť predkladať zákony nedostane

Andrej Kiska Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 11. februára (TASR) - Prezident SR nedostane možnosť navrhovať zákony tak, ako to v súčasnosti môže robiť vláda a parlament. Plénum dnes nepodporilo novelu Ústavy SR od Miroslav Kadúca (OĽaNO), ktorý je presvedčený, že hlava štátu musí mať možnosť aktívne zasiahnuť, ak vláda neplní to, čo ľuďom sľúbila. Za návrh bolo len 13 poslancov.

"V poslednom období prezident Andrej Kiska opakovane využil právo vetovať návrh zákona prijatý Národnou radou, pričom dôvody, ktoré uviedol, sa javili viac ako odborne relevantné a vyvažujúce politické záujmy vládnej strany," tvrdil Kadúc, podľa ktorého sa Kiska stal aktívnym a dôležitým činiteľom na politickom poli, čo je vzhľadom na vysoký stupeň legitimity jeho moci akceptovateľné a prirodzené.

Jedna z ciest, ktorá vedie k odôvodnenému posilneniu právomocí prezidenta SR, je podľa Kadúca práve priznanie zákonodarnej iniciatívy. "Najmä v prípadoch, keď zastupiteľský zbor zlyháva vo svojich elementárnych úlohách – teda v situáciách, keď svojou zákonodarnou činnosťou ignoruje reálne potreby spoločnosti a jej občanov," poznamenal. Ako uviedol, priznaním zákonodarnej iniciatívy hlave štátu by sa okrem iného vytvorila "poistka" pre prípady, keď politické subjekty odmietajú, prípadne odkladajú riešenie problémov občanov Slovenska z dôvodu, že sú pre ne politicky riskantné, neprijateľné či jednoducho nepovšimnuté.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.