Europoslanci súhlasia s Mogheriniovou v názore na ukrajinskú krízu

Federica Mogheriniová Foto: TASR/AP

Štrasburg 11. februára (TASR) - Mierová iniciatíva nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda a dnešné rokovanie lídrov Nemecka, Francúzska, Ukrajiny a Ruska v Minsku je správnym krokom pre vyriešenie krízy na Ukrajine. To je hlavné posolstvo rozpravy poslancov Európskeho parlamentu (EP) so šéfkou európskej diplomacie Federicou Mogheriniovou, ktorá skončila v utorok vo večerných hodinách.

Po vystúpení Mogheriniovej sa väčšina rečníkov v pléne EP stotožnila s jej obavami v súvislosti so zhoršujúcimi sa vzťahmi medzi Ukrajinou a Ruskom. Súhlasila tiež s jej názorom, že dnešné stretnutie v Minsku v takzvanom normandskom formáte bude jednou z posledných príležitostí na nájdenie diplomatického riešenia konfliktu na Ukrajine.

Neúspech rokovaní v Minsku môže podľa poslancov viesť k eskalácii konfliktu. Členovia EP odmietli vojenské riešenie krízy, niektorí však vyzvali EÚ, aby sa vzdala akýchkoľvek ilúzii o možnom partnerstve s Ruskom.

Slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS) upozornil, že riešenie tohto konfliktu nebude jednoduché, nie je však nemožné.

"Základom musí byť zachovanie územnej celistvosti a rešpektovanie suverenity Ukrajiny a vyhnúť sa ďalšiemu zmrazenému konfliktu. Sankcie voči Rusku a možnosť ich rozširovania musia byť na stole, kým nenájdeme konštruktívny prístup, ktorý je nevyhnutný k vyriešeniu ukrajinskej krízy," uviedol Kukan.

Poslanec Vladimír Maňka (Smer-SD) zdôraznil, že konflikt na Ukrajine sa skončí s najmenšími ľudskými, materiálnymi a ekonomickými stratami len vtedy, ak sa čo najskôr podarí nájsť spôsob, aby ani jedna strana neodchádzala s pocitom porážky.

"S obavou sledujem minútu po minúte manévre na Kryme. Je zjavné, že kým Európa zintenzívňuje diplomatické rokovania mierovou cestou, Rusko sa rozhodlo pre vlastnú. Niet pochýb, že Rusko je v tomto vojenskom konflikte priamy účastník. V pondelok bolo preto vyzvané aj Európskym parlamentom, aby priznalo, že je priamo zapojené do konfliktu na Ukrajine," pripomenula poslankyňa Jana Žitňanská (NOVA) pondelňajšiu rozpravu členov zákonodarného zboru EÚ so šéfom Výboru pre medzinárodné záležitosti ruskej Štátnej dumy Alexejom Puškovom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.