Výstavba malých domových kotolní sa neuľahčí, Viskupič s neuspel

Ilustračné foto Foto: TASR/Dušan Hein

Bratislava 11. februára (TASR) - Zákon o tepelnej energetike sa meniť nebude. Opozičný poslanec z hnutia Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Jozef Viskupič dnes neuspel zo svojím návrhom, aby sa uľahčila výstavba malých domových kotolní.

Podľa poslanca zmena zákona o tepelnej energetike z minulého roka obmedzuje v súčasnosti vlastníctvo majiteľov bytov. Do právnej normy sa podľa neho pri minuloročných zmenách napríklad dostalo ustanovenie, podľa ktorého pri výstavbe domových kotolní má veľký dodávateľ tepla v stavebnom konaní postavenie dotknutého orgánu, ktorého stanovisko je ako účastníka konania záväzné.

Viskupič navrhoval, aby si oprávnené osoby, vrátane spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, mohli zvoliť výhodné dodávky tepla. "Cieľom je odstrániť neprijateľný súčasný stav, podľa ktorého dodávateľ tepla môže svojím stanoviskom vetovať vznik vlastnej konkurencie, či svojvoľne brániť v konaní nezaloženom na princípe podnikania. V dôsledku navrhovanej právnej úpravy by už nemohla byť výlučne zo strany dodávateľa znemožnená výstavba vlastnej kotolne v bytovom dome," uviedol v dôvodovej správe k novele zákona Viskupič.

Zároveň uviedol, že domácnosti, ktoré sa odpoja od centrálneho dodávateľa tepla, môžu ročne ušetriť približne 300 eur.

Za zmenu zákona vznikla na Slovensku aj petícia. Jej organizátori informovali, že by sa chceli obrátiť aj na prezidenta SR Andreja Kisku so žiadosťou o právnu pomoc pri riešení podľa nich protiústavnosti niektorých ustanovení zákona.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.