Novela zákona o cenných papieroch odbúra legislatívne bariéry

Na snímke zrekonštruovaný depozitár. Foto: TASR/František Iván

Bratislava 11. februára (TASR) – Zlepšiť právny rámec pre vydávanie investičných certifikátov a zjednodušiť prechod na úplný členský princíp poskytovania služieb centrálneho depozitára cenných papierov má novela zákona o cenných papieroch. Jej návrh z dielne rezortu financií dnes na svojom rokovaní schválila vláda SR.

Vládna novela má odbúrať legislatívne bariéry brániace uvádzaniu nových finančných produktov, investičných certifikátov na trh. "Napríklad obmedzenia pri vydávaní, kde doteraz platila právna úprava, že ich môžu vydávať len banky, a predmetným návrhom sa toto vydávanie rozširuje aj na obchodníkov s cennými papiermi," vysvetľuje ministerstvo v návrhu.

Zároveň by sa mal zaviesť úplný členský princíp poskytovania služieb centrálneho depozitára cenných papierov s cieľom znížiť náklady a zvýšiť efektívnosť služieb.

Novela štandardizuje tiež režim finančných zábezpek. Zjednodušený režim vzniku záložných práv, použitia zálohu, započítania a výkonu záložného práva podľa európskej smernice o dohodách o finančných zárukách sa bude môcť rozšíriť aj na ďalšie protistrany. Dnes je Slovensko jediným členským štátom Európskej únie, ktorý neumožňuje uplatniť tento režim pre protistrany finančných inštitúcií z korporátnej sféry.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.