Na uhorskom sneme vystúpil Štúr na obranu slovenského ľudu

Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v obci Uhrovec. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 13. februára (TASR) - Päťkrát vystúpil Ľudovít Štúr ako poslanec za kráľovské mesto Zvolen na uhorskom sneme. Päťkrát tam zazneli jeho odvážne slová a revolučné požiadavky. Ako jediný mysliteľ a politik v Európe tých čias spojil požiadavku demokracie a slobody, sociálnej spravodlivosti a národných práv Slovákov od práva materinskej reči až po právo na vzdelanie a rozvíjanie kultúry. Nik iný to dovtedy v Európe neformuloval takto zrozumiteľne a nástojčivo, vrátane dovtedy nevídanej a absolútne konkrétnej požiadavky zrušenia poddanstva. Preto je Ľudovít Štúr géniom nielen slovenského národa, ale aj géniom Európy.

"Ale nechže sa vyslovím o stave chudobného ľudu nášho a o potrebe poľahčenia a polepšenia jeho lósu. To požadujú čím najsúrnejšie záujmy o budúcnosť našej vlasti, to požaduje prisluhovanie spravodlivosti a svätá vec človečenstva. Všetko toto hlasite k nám volá, aby sa už raz naposledok chudobnému ľudu lós polepšil.

Žiadame v krajine našej slobodu rozširovať a dobre máme, lebo bez tejto postati v zlom stave sa krajina nachádza a nemá opravdivej bezpečnosti.

Za slobodou ide vek náš, za slobodou ide vlasť naša, ale k uskutočneniu opravdivej slobody prísne sa vyhľadáva vzdelanosť. A zo stanoviska tohto prosím stavy a rady, aby ráčili také poriadky urobiť, podľa ktorých by sa v takzvaných elementárnych školách vo všetkom vyučovaní reč materinská zadržala, menovite v školách ľudu slovenského rečou vyučovanou slovenská ostala."

Budova uhorského snemu, kde Ľudovít Štúr vystúpil s plamennými rečami v perfektnej a rétoricky pripravenej maďarčine na obranu chudobného poddaného ľudu a slovenského národa, stojí v Bratislave na Michalskej ulici dodnes. Je v nej Univerzitná knižnica. Pamätná tabuľa na budove navždy pripomína nezabudnuteľné účinkovanie Ľudovíta Štúra v nej.

Druhú pamätnú tabuľu nájdeme priamo v interiéri budovy. Je umiestnená na stene hlavného schodišťa a pripomína kultúrny význam a účinkovanie profesora Juraja Palkoviča a jeho nástupcu i zástupcu Ľudovíta Štúra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.