Irán: Za šéfa Rady expertov zvolili ultrakonzervatívneho duchovného

Najvyšší iránsky duchovný líder ajatolláh Alí Chameneí počas hlasovania v iránskych parlamentných voľbách, ilustračné foto Foto: TASR/AP

Teherán 10. marca (TASR) - Členovia vplyvnej iránskej Rady expertov zvolili za svojho nového predsedu ultrakonzervatívneho ajatolláha Mohammada Jazdího. Oznámila to dnes agentúra AP s odvolaním sa na správy iránskych médií.

Tzv. Rada expertov, združujúca 86 popredných islamských učencov a teológov, volí alebo odvoláva najvyššieho duchovného vodcu krajiny a dozerá na výkon jeho funkcie. Patrí preto medzi najdôležitejšie orgány Iránskej islamskej republiky, hoci do bežnej politiky nezasahuje.

Funkcia šéfa Rady zostávala neobsadená od vlaňajšieho októbra, keď zomrel jej dovtedajší predseda, umiernený konzervatívny duchovný Mohammad Rezá Mahdaví Kaní.

Na hlasovaní o novom predsedovi sa zúčastnilo 73 učencov. Štyridsaťsedem z nich odovzdalo hlas doterajšiemu podpredsedovi Mohammadovi Jazdímu (83). Jediný protikandidát, exprezident Akbar Hášemí Rafsandžání, dostal 24 hlasov.

Jazdí bude predsedať Rade po dobu jedného roka. Potom sa uskutoční nová voľba za účasti všetkých jej členov.

Zmena na čele Rady expertov prichádza v čase, keď sa objavujú špekulácie o zdravotnom stave a možnom nástupcovi iránskeho najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího (75), ktorému vlani operovali prostatu.

Rada expertov doposiaľ zvolila najvyššieho vodcu krajiny len raz, a to v roku 1989. Za nástupcu vodcu iránskej islamskej revolúcie Rúholláha Chomejního vtedy vybrala práve ajatolláha Chameneího.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.