VIDEO: Rakovinu pankreasu nájdu lekári neskoro,väčšina chorých zomiera

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 9. marca (TASR) – Slovensko je krajinou s druhým najvyšším výskytom rakoviny pankreasu a úmrtnosťou v Európe. Bojuje s ňou asi 800 Slovákov, ukazujú posledné dostupné štatistiky.

Toto ochorenie je podľa odborníkov mimoriadne zákerné a veľkú časť pacientov čaká skorá smrť. Problém je v neskorej diagnostike, ktorú komplikujú nejednoznačné príznaky, zhodujú sa lekári. Najčastejšie sa prejavuje u mužov nad 60 rokov, zväčša so zlou životosprávou. Úmrtnosť však stúpa u oboch pohlaví.

"Približne 90 percentám pacientov lekári rakovinu pankreasu diagnostikujú v čase, keď sa už nedá podstúpiť operačný zákrok," povedal onkologický lekár Radovan Barilla na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Nádor sa v tele pacienta môže nebadane tvoriť roky, situáciu podľa lekára komplikuje aj fakt, že v tele býva skrytý za ostatnými orgánmi. Na ochorenie neupozornia ani príznaky. Podľa lekára sú nešpecifické, a tak sa zväčša mylne interpretujú.

"Pacienta bolí brucho, svrbí ho koža, človek môže stratiť na hmotnosti, môžu mu tiež zožltnúť bielka a koža. Na problém neukážu ani krvné výsledky," upozornil lekár.

Pacientom v takomto štádiu ochorenia najviac pomáha takzvaná nanopartikulová technológia kombinovaná s inými cytostatikami, myslí si. "Pretože úspešne utlmuje príznaky a predĺži život o niekoľko mesiacov," povedal Barilla. Na Slovensku má táto liečba momentálne štatút registrovaného nekategorizovaného lieku a pacienti ju môžu dostať len po mimoriadnom schválení zdravotnou poisťovňou, čo situáciu zväčša komplikuje. Zaužívaná liečba rádioterapiou a chemoterapiou je podľa lekára nedostatočná.

"Relatívne dobrú prognózu majú pacienti so skorou diagnostikou ochorenia. Nádor im možno chirurgicky vybrať a ak sa k tomu pridruží zaisťovacia chemoterapia, život možno predĺžiť aj o roky,"
povedal Barilla. Liečbu pankreasu v súčasnosti označil za obmedzenú. Podľa neho treba tlačiť na inovatívne spôsoby diagnostiky a liečby.

"Doteraz sa nepodarilo identifikovať žiadny spoľahlivý skríningový test, ktorý by dokázal správne a včas identifikovať toto ochorenie. Aj to je dôvod, prečo sa naše združenie podieľalo na založení európskej platformy karcinómu pankreasu na pôde Európskeho parlamentu," súhlasí s lekárom Jana Pifflová Španková, zakladateľka združenia Europacolon Slovensko, ktoré zvyšuje povedomie o rakovine hrubého čreva a pankreasu.

"Snažíme sa zabezpečiť spojenie medzi európskymi príležitosťami a národnými potrebami. To nám môže pomôcť pri tvorbe informačných kampaní, aj upozorniť na potreby v oblasti národnej legislatívy s dopadom na karcinóm pankreasu," informovala. Združenie poskytuje pacientom emočnú podporu a psychosociálne poradenstvo v Kluboch podpory pacientov v Národnom onkologickom ústave v Bratislave a vo Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach. Viac informácií o rakovine pankreasu a podpory pacientov možno nájsť na stránke www.europacolon.sk

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.