KDH podporuje veto prezidenta k poplatkom u lekára, novela nesie chaos

Ilustračná foto Foto: FOTO TASR/Denisa Horváthová

Bratislava 10. marca (TASR) - Poslanci KDH podporujú veto prezidenta SR Andreja Kisku, ktorým vrátil do parlamentu vládnu novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal líder hnutia Ján Figeľ s tým, že novela upravujúca poplatky v ambulanciách vnáša do systému chaos.

"Podľa nás v tejto novele Smer-SD na návrh ministra zdravotníctva Viliama Čisláka veľmi nevhodným spôsobom zasahuje do systému platieb a rozsahu úhrad z verejného zdravotného poistenia a zhoršuje už aj tak komplikovaný stav. Ak už poplatky existujú, majú byť adresné, efektívne a čitateľné pre pacienta a všetkých zainteresovaných," apeloval Figeľ.

Podľa jeho slov vládna novela skôr zahmlieva situáciu pri poplatkoch, čím vzniká stav, v ktorom si každá zložka v systéme vykladá pravidlá po svojom. "Inak si to vysvetľujú pacienti, inak lekári, inak ministerstvo a inak poisťovne. Ľudia sami diskutujú a upozorňujú na riziká," povedal Figeľ.

Z priorít KDH na parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína dnes popoludní, Figeľ spomenul aj ďalší návrh na zrušenie tzv. Mečiarových amnestií. "Ich zrušenie je záväzkom voči občanom," tvrdí šéf hnutia.

KDH dovedna predložilo na 48. schôdzu pléna 12 návrhov zákonov. Predseda poslaneckého klubu hnutia Pavol Zajac za dôležitý označil aj návrh na ochranu subdodávateľov pri verejnom obstarávaní. "Nevyplácanie faktúr spôsobuje živnostníkom a podnikateľom obrovské problémy a vláda to nechce riešiť. Poslanec Ján Hudacký (KDH) tento návrh na ochranu subdodávateľov predkladal už v auguste 2012 a odvtedy celkovo štyrikrát," rekapituloval Zajac.

KDH aj preto dnes na pôde parlamentu organizuje konferenciu pod názvom "Nezaplatili mi faktúru". "Chceme hľadať riešenia a takto tlačiť na vládu, aby prijala zákon na ochranu subdodávateľov," dodal Zajac.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.