Gazprom oznámil, že Ukrajina má predplatené dodávky plynu do 15. marca

Ilustračné foto Foto: TASR/Gazprom

Moskva 10. marca (TASR) - Ruský štátny energetický koncern Gazprom dnes oznámil, že Ukrajina má predplatené dodávky plynu do 15. marca. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie, ktoré hovorca Gazpromu poskytol ruskej agentúra TASS.

Ruský koncern v piatok 6. marca potvrdil, že dostal 15 miliárd USD (13,81 miliardy eur) od ukrajinskej štátnej plynárenskej spoločnosti Naftogaz. Gazprom odhaduje, že pri súčasnom objeme dodávok má Ukrajina predplatený plyn do konca tohto týždňa.

Rusko vlani v júni zastavilo export plynu na Ukrajinu. Dôvodom boli dlhy za predchádzajúce dodávky. Európska únia (EÚ) minulý rok po zdĺhavých rokovaniach sprostredkovala dočasnú dohodu medzi Kyjevom a Moskvou o obnovení dodávok počas zimy, ktorá vyprší 31. marca 2015. Kyjev však musí platiť za plyn vopred.

Európa odoberá z Ruska približne 147 miliárd kubických metrov plynu ročne, čo je zhruba tretina jej celkovej spotreby, pričom 40 % z týchto dodávok smeruje cez ukrajinskú vetvu plynovodu.

(1 EUR = 1,0860 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.