Severná Kórea zadržala dvoch Juhokórejčanov pre obvinenia zo špionáže

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo/David Guttenfelder

Soul 27. marca (TASR) - Severná Kórea oznámila, že zadržala dvoch Juhokórejčanov na základe obvinenia zo špionáže. Informovala o tom dnes severokórejská agentúra KCNA.

Dvojicu podľa nej zadržali ešte vlani po tom, čo zbierala dôverné informácie o Kórejskej strane práce, štátnych organizáciách a armáde. KCNA zároveň zverejnila fotografie oboch mužov, ktorí sa objavili na "tlačovej konferencii" v Pchjongjangu.

Juhokórejská vláda vyzvala na okamžité prepustenie svojich občanov, informovala agentúra Reuters.

Severná Kórea aj v minulosti zadržala niekoľkých Juhokórejčanov pre obvinenia zo špionáže. Podľa analytikov ide o snahu zatlačiť na Soul alebo vyvolať nepriateľskejšie nálady severokórejských občanov voči juhu, uviedla AP.

Kórea žiada prepustenie svojich občanov

Južná Kórea vyzvala dnes Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR), aby prepustila dvoch jej občanov, ktorých Pchjongjang zadržiava pre podozrenie zo špionáže. Informovala o tom agentúra Jonhap.

"Je nesmierne poľutovaniahodné, že Severná Kórea o týchto ľuďoch rozširuje takéto nepodložené tvrdenia. Dôrazne žiadame ich prepustenie a návrat do vlasti," uvádza sa vo vyhlásení juhokórejského ministerstva pre zjednotenie.

Severokórejské médiá označili oboch juhokórejských občanov za "ohavných teroristov", ktorí sa podľa oficiálnej tlačovej agentúry KCNA horlivo zapájali do ohováračskej kampane amerických imperialistov a ich zradcovských bábok.

Obvinení sa údajne snažili prispieť k medzinárodnej izolácii Severnej Kórey tým, že ju označovali za "krajinu, ktorá tlačí falošné bankovky" a "podporuje terorizmus".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.