Nemecká polícia prehľadávala byt podozrivého druhého pilota

Vyšetrovatelia odnášajú krabice z apartmánového domu v Düsseldorfe, v ktorom býval Andreas Lubitz, 26. marca 2015. Lubitz bol druhým pilotom dopravného lietadla A320, ktoré havarovalo v utorok 24. marca 2015 vo francúzskych Alpách. Na palube lietadla bolo 144 cestujúcich a šesť členov posádky. Haváriu nikto neprežil. Foto: TASR/AP

Paríž 27. marca (TASR) - Nemecká polícia dnes potvrdila, že z bytu Andreasa Lubitza, podozrivého zo zavinenia pádu lietadla so 150 osobami na palube, odniesla počas prehliadky počítač, dve veľké vrecia a škatuľu. Polícia už vypočula jeho rodičov a čoskoro sa uskutoční aj výsluch ďalších príbuzných, informovali nemecké a francúzske médiá.

Hovorca polície v Düsseldorfe Marcel Fiebig súčasne poprel tvrdenia britskej tlače o získaní "dôležitých dôkazov". "Uvidíme, či (získaný materiál) prispeje k dôkazom. Budeme to skúmať," uviedol hovorca.

Düsseldorfská prokuratúra bude o doterajších výsledkoch svojho vyšetrovania informovať dnes na poludnie.

V súvislosti s haváriou sa ako možná hypotéza spomína samovražda Andreasa Lubitza, ktorý bol druhým pilotom airbusu. Podľa dnešného vydania nemeckého denníka Bild mal Lubitz v roku 2009 vážne problémy s depresiou.

Kvôli zdravotným problémom vtedy prerušil aj pilotný výcvik. V rámci neskorších pilotných skúšok prešiel Lubitz potom aj lekárskymi testami vrátane psychologických. Bild napísal, že Lubitz bol naďalej sledovaný lekárom a užíval lieky.

Bild, ako aj britský denník The Times tvrdia, že spoločnosť Lufthansa o Lubitzových problémoch so zdravím vedela. Podľa Timesov Lubitz predchádzal "existenciálnou krízou", ktorá mohla súvisieť so skrachovaným vzťahom.

V súvislosti s užívaním liekov na depresiu francúzsky psychiater Samuel Lepastier pre televíziu BFM TV uviedol, že "isté psychofarmaká vrátane antidepresív môžu vyvolať odbúranie zábran - stav blízky opitosti". Lepastier uviedol, že "osoba, ktorá prechádza takouto liečbou u psychiatra, by nemala pilotovať lietadlo".

Všetko o havárii lietadla vo francúzskych Alpách sa dočítate TU.

Nemeckí vyšetrovatelia urobili vo štvrtok prehliadku v Lubitzovom byte v Düsseldorfe i v dome jeho rodičov v Montabaure, kde zvykol tiež bývať. Rodičovský dom spolu s vyšetrovateľmi opúšťala aj neznáma osoba, ktorá si tvár zakrývala kabátom. Médiá predpokladajú, že išlo o niektorého z príbuzných.

Francúzsky premiér Manuel Valls dnes vo vysielaní televízie iTélé vyzval spoločnosť Lufthansa, aby poskytla všetky informácie o Lubitzovi, ktoré by mohli pomôcť objasniť príčiny leteckého nešťastia. "Chceme porozumieť tomu, čo pilota doviedlo k tomuto hroznému činu," uviedol Valls.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.