Nitrianske mestské služby potrebujú zmodernizovať techniku

Jozef Dvonč Foto: FOTO TASR/Michal Svítok

Nitra 14. apríla (TASR) – Nitrianske Mestské služby čakajú zmeny. Zmeniť by sa mala ich organizačná štruktúra a postupne by mala prejsť obnovou aj technika, ktorú využívajú. Podľa slov primátora Jozefa Dvonča plní táto organizácia mimoriadne dôležité funkcie. Zabezpečuje zimnú údržbu, stará sa o zeleň a o údržbu komunikácií. V súčasnosti jej však chýbajú peniaze, moderné stroje aj robotníci. "Mestské služby sú finančne poddimenzované, či sa nám to páči, alebo nie, je to tak. V rámci súčasného rozpočtu to nevieme riešiť. To znamená, že musíme pre ne hľadať nejaké dodatočné mimorozpočtové zdroje," skonštatoval Dvonč.

K zmenám by malo dôjsť aj v organizačnej štruktúre mestského podniku, ktorému podľa primátora chýbajú robotnícke profesie. "Je tam veľmi zlý pomer zamestnancov. Mať 23 technicko-hospodárskych pracovníkov na 89 robotníkov sa mi zdá byť veľký luxus. Musíme spraviť rázny rez v organizačnej štruktúre Mestských služieb a znížiť počet technických pracovníkov a posunúť ten pomer viac k robotníkom," myslí si Dvonč.

K vyššej efektivite Mestských služieb by podľa ich povereného riaditeľa Vladislava Boríka prispela aj modernizácia strojového parku. "Priemerný vek strojov, ktorý v súčasnosti máme v Mestských službách, je 12 rokov. Ak si uvedomíme, že tie stroje sú pod záťažou niekoľko hodín denne, je logické, že môže prísť aj k nejakej poruche. Ak k tomu dôjde napríklad počas zimnej údržby, tak sa ľahko stane, že dôjde k časovým sklzom," uviedol. Mestské služby už pripravujú návrh na nákup nových strojov. Náklady sú odhadované na 550.000 eur. "Išlo by o stroje, ktoré sú univerzálne, to znamená, že ich využitie by bolo celoročné," povedal Borík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.