Prvá dáma KĽDR sa po prvý raz od decembra objavila na verejnosti

Na archívnej snímke z 25. júla 2012 severokórejský líder Kim Čong-un v sprievode svojej manželky Ri Sol-džu máva davom pri prechádzke v Pchjongjangu. Foto: TASR/AP

Pchjongjang 14. apríla (TASR) - Severokórejská prvá dáma Ri Sol-džu sa v pondelok po prvý raz od decembra vlaňajšieho roka objavila na verejnosti. Manželka súčasného vodcu KĽDR Kim Čong-una sa po jeho boku zúčastnila na oslavách výročia narodenia zakladajúceho vodcu krajiny Kim Ir-sena, informoval dnes denník The Straits Times.

Ri Sol-džu bola prítomná na futbalovom zápase konanom na Štadióne Kim Ir-sena v Pchjongjangu, ktorý je súčasťou veľkolepých osláv 103. výročia narodenín tohto zosnulého vodcu, starého otca Kim Čong-una. Sviatok je nazývaný "Dňom Slnka" a počas neho sa uskutočňujú púte do Kim Ir-senovej rodnej obce neďaleko Pchjongjangu.

Ri Sol-džu sa naposledy objavila na verejnosti minulý rok v decembri, keď sa zúčastnila spomienkovej slávnosti pri príležitosti tretieho výročia úmrtia Kim Čong-ila, otca svojho manžela.

Ich svadba vyšla najavo v júli 2012, keď médiá priniesli fotografie vodcovského páru. Dovtedy boli prvé dámy v KĽDR mimo stredobodu pozornosti.

Dynastia Kimovcov vládne v Severnej Kórei takmer sedem desaťročí tvrdou diktatúrou a všadeprítomným kultom osobnosti. Kim Ir-sen vládol v KĽDR od jej založenia v roku 1948 do svojej smrti v roku 1994. Vedenia krajiny sa potom ujal jeho syn Kim Čong-il, ktorý takisto vládol do svojej smrti v roku 2011, keď odovzdal moc svojmu synovi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.