Fest Anča privíta špeciálnych hostí, hľadá aj nové talenty

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 1. mája (TASR) - Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča sa bude konať v Žiline od 24. do 28. júna. Už tradične premietne animované filmy, aké si priaznivci animovanej tvorby nemôžu pozrieť nikdy inde na Slovensku. Viaceré z nich osobne predstavia špeciálni hostia z rôznych kútov sveta.

Súčasnú taliansku tvorbu uvedú Giulia Iannello a Daniele Greco, organizátori festivalu Magma, mostra di cinemabreve. Producent Adam Ptak z Poľska predstaví filmy legendárneho produkčného štúdia SE-MA-FOR, v ktorom vznikol aj oscarový animák Peter a vlk. Snímky s rodovou tematikou a sexuálne výjavy v animovanom filme prinesie z Holandska programová riaditeľka festivalu Klik! Amsterdam Tünde Vollenbroek.

V sekcii nazvanej The Great War: Animated Memories premietne festival na počesť 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny výber súčasných francúzskych filmov s vojnovou tematikou.

"Tento rok bude v Žiline mnoho úžasných zahraničných hostí, vďaka ktorým nielen diváci spoznajú svetovú animovanú tvorbu, ale môžu byť dôležití a užitoční aj pre slovenských tvorcov," uviedol programový riaditeľ Maroš Brojo s tým, že medzi hosťami festivalu budú zástupcovia produkčných či distribučných spoločností, úspešní režiséri či organizátori významných festivalov. Jedným z nich je aj Jan Naszewski z distribučnej spoločnosti New Europe Film Sales, vďaka nemu uvedie Fest Anča tie najžiadanejšie animáky strednej a východnej Európy. Profesionálov a začínajúcich filmárov môže zaujať jeho prednáška o predaji krátkych filmov. O festivalových stratégiách animovanej tvorby budú rozprávať zástupcovia spoločnosti Daazo Film and Media Ltd.

Organizátori podujatia tento rok opäť pripravili aj industry program s názvom Fest Anča NOVÉ TALENTY, ktorý predstaví aktuálne projekty slovenských a českých animátorov v prípravnej fáze. Začínajúci filmári budú svoje projekty prezentovať pred odbornou porotou, v ktorej zasadnú Zuzana Gindl-Tatárová, Michaela Pavlátová, Jan Maxa, Martin Vandas a ďalší. Súčasťou industry programu bude tiež Verejný okrúhly stôl, pri ktorom sa stretnú zástupcovia RTVS, Českej televízie, Audiovizuálneho fondu a Státního fondu kinematografie ČR. Hlavnou témou debaty bude československá spolupráca.

"Naším cieľom je snaha o nadviazanie bližšej kooperácie pri tvorbe animovaných filmov a seriálov medzi Českou republikou a Slovenskom. Zároveň chceme napomáhať začínajúcim tvorcom v ich profesionalizácii. Práve preto sa na industry programe zúčastnia relevantní zástupcovia audiovizuálneho priemyslu oboch krajín," poznamenala riaditeľka festivalu Jana Slezáková.

Tvorcovia, ktorí sa chcú zúčastniť na prezentačnom fóre, musia do 15. mája poslať portfólio vo forme infoslides, showreelu a svoj životopis na maria@festanca.eu. Vybraní účastníci budú vyhlásení 1. júna. Viac informácií získajú záujemcovia na www.festanca.sk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.