V Maďarsku demonštrujú, nechcú štadióny, ale európske mzdy

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Budapešť 1. mája (TASR) - Európske mzdy namiesto výstavby štadiónov žiadalo dnes v Budapešti niekoľko tisíc demonštrujúcich odborárov. K protivládnemu zhromaždeniu v Mestskom parku (Városliget) sa pridali aj viaceré občianske združenia, ktoré organizovali v poslednom čase protesty proti rôznym krokom vlády premiéra Viktora Orbána.

Hlavným organizátorom demonštrácie boli Združenie maďarských odborárov (MaSzSz) a Odborársky blok inteligencie, ako aj skupiny z Facebooku - Stotisíc ľudí proti zdaneniu internetu, 60.000 ľudí za súkromné dôchodky a Nová Maďarská republika.

Predseda MaSzSz László Kordás pre agentúru MTI vo štvrtok uviedol, že jedinou možnou cestou je cesta zomknutia. "Potrebujeme vytvoriť moderné, demokraticky fungujúce združenie odborárov, aby vláda nedokázala poštvať proti sebe pracovníkov vo verejnej sfére, vodičov autobusov či pedagógov," dodal predseda tohto združenia, ktorého členom je 200.000 zamestnancov.

Prvý máj je síce sviatkom práce, podľa organizátorov však v Maďarsku hrozí chudoba aj tým, ktorí majú prácu - mnohí z nich odchádzajú do zahraničia. Neistá je aj situácia strednej vrstvy, verejnoprospešným pracovníkom platia málo a štátni zamestnanci nemali zvýšené mzdy už sedem rokov, zdôraznili organizátori protestu.

Podľa nich by mala vláda potlačiť korupciu, nemala by míňať verejné prostriedky na štadióny a "prestížne investície", ale mala by podporovať rast ekonomiky a tvorbu pracovných miest: v opačnom prípade nebudú v Maďarsku nikdy európske mzdy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.