V múzeu socializmu v Hnúšti je i desaťkilová kalkulačka

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Hnúšťa 2. mája (TASR) – Nevšednou turistickou zaujímavosťou Hnúšte je Múzeum socialistických kuriozít (MSK), v ktorom majú návštevníci možnosť vidieť predmety typické pre obdobie bývalého režimu. Podľa slov Moniky Vaškovičovej, riaditeľky Agentúry pre rozvoj Gemera, ktorá je zriaďovateľom múzea, chcú v ľuďoch nielen vyvolať spomienky, ale tiež ich oboznámiť so základnými faktami, týkajúcimi sa minulosti.

Myšlienka zriadiť takéto netradičné múzeum ju napadla v období, keď sa vrátila na Slovensko z niekoľkoročného pobytu v USA. "Po návrate domov som sa začala zamýšľať, čo také by bolo možné spropagovať v rámci Slovenska a v rámci tohto regiónu. Keďže som svoju pracovnú púť začala v Hnúšti, povedala som si, že nejaké slabé stránky socialistickej histórie Hnúšte premeníme na jej silnú stránku," priblížila prvotnú ideu vzniku múzea Vaškovičová.

Zriadeniu múzea predchádzali diskusie so samosprávou a s občanmi, ktoré trvali zhruba tri roky. "Názov Múzeum socialistických kuriozít mnohí považovali za trochu hanlivý a musela som ich presviedčať, že tento projekt je len určitým mementom istej doby pre súčasné a budúce generácie," uviedla riaditeľka. Samotná prípravná fáza zriadenia múzea potom trvala približne rok a otvorili ho v októbri 2013.

Situované je v budove amfiteátra v mestskom parku. "Samospráva nám vyšla v ústrety a prenajala nám horné poschodie na desať rokov. Prevádzku múzea si financujeme sami z vlastnej činnosti," povedala Vaškovičová. Samotný projekt MSK vznikol na základe veľkého medzinárodného projektu ReNew Town. "V ňom sme v rámci Slovenska získali prvenstvo, keďže sme predstavili pilotný projekt premeny socialistickej budovy na múzeum. Náš počiatočný rozpočet bol 3000 eur a za tie financie sme to tu upratali, vymaľovali, urobili elektrinu, vodu a uhradili prepravu základných vecí," vymenovala riaditeľka. Ako dodala, ostatné už šlo akoby samo, pričom veľký kus práce odviedli dobrovoľníci.

Zriaďovatelia chcú v budúcnosti múzeum ďalej rozvíjať a rozširovať ponuku služieb. "Zatiaľ nefungujeme v zime, nakoľko tu nemáme radiátory. Náš ďalší projekt bude teda zameraný na zabezpečenie vykurovania. Plánujeme tiež opraviť strechu a chceli by sme začať organizovať aj filmové festivaly, keďže múzeum sídli v budove amfiteátra. To si však bude vyžadovať úpravu vonkajších priestorov," skonštatovala Vaškovičová.

Veľkú časť návštevníkov MSK tvoria školáci. "Mesačne sem príde minimálne desať škôl. Chodia k nám aj zahraničné návštevy a v budúcnosti tu plánujeme organizovať napríklad aj rôzne teambuildingové aktivity. Do múzea tiež chceme pritiahnuť turistov z celého Slovenska a posunúť ho tak na národnú úroveň. Zatiaľ sa totiž jedná skôr o lokálnu inštitúciu."

MSK nie je klasickým múzeom, kde sú exponáty uložené vo vitrínach za sklom, ale je zriadené na štýl bežného, plne zariadeného bytu z čias socializmu. Tvoria ho štyri miestnosti, základom je obývačka, nechýba však ani kuchyňa s tradičným kuchynským náčiním či detská izba s hračkami typickými pre obdobie 70. a 80. rokov.

Exponáty v múzeu sa už rátajú na tisícky a dali by sa nimi zaplniť aj väčšie priestory. Nachádzajú sa medzi nimi predmety bežnej potreby, dekorácie, elektronika v podobe walkmanov a magnetofónov, ale aj typický socialistický nábytok. V múzeu sú vystavené tiež diplomy a socialistické vyznamenania, nachádzajú sa tam časopisy, knihy a samozrejme nemôžu chýbať ani povestné Leninove spisy. "Pre mňa je jedným z najkurióznejších predmetov žehlička na puky. V múzeu však máme aj približne desaťkilovú kalkulačku z 50. rokov," priblížila niektoré unikátne exponáty riaditeľka.

Kto chce navštíviť toto múzeum, tak teraz je na to ten správny čas, keďže jeho prevádzkovatelia v týchto dňoch otvorili sezónu. Treba však rátať s tým, že v súčasnosti je prístupné len pre návštevníkov, ktorí sa vopred ohlásia. "V múzeu zatiaľ nikto nepracuje nastálo, máme však tím dobrovoľníkov, ktorí návštevníkom múzeum po predchádzajúcej dohode vždy sprístupnia. Kontakty nájdu na stránke múzea www.musoku.sk," uzavrela Vaškovičová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.