USA vypísali odmenu za informácie o mieste pobytu štyroch lídrov IS

Ilustračné foto, americký prezident Barack Obama Foto: TASR/AP

Washington 6. mája (TASR) - Spojené štáty vypísali odmenu vo výške 20 miliónov dolárov za informácie o mieste, kde sa ukrývajú štyria vysokopostavení príslušníci extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). S odvolaním sa na americké ministerstvo zahraničných vecí o tom dnes informovala agentúra DPA.

Sedem miliónov dolárov USA sľúbili vyplatiť za informácie o Abdarovi Rahmánovi Mustafovi Kadúlím, ktorý bol členom irackej odnože teroristickej siete al-Káida a v roku 2012 sa pridal k Islamskému štátu v Sýrii a Levante (ISIL), ktorý sa pretransformoval na dnešný IS. Kadúlí bol predtým pobočníkom veliteľa al-Káidy abú Musába Zarkávího, ktorý prišiel o život v roku 2006 pri americkom leteckom útoku severne od Bagdadu.

Po päť miliónov dolárov je vyhradených ako odmena za informácie o mieste, kde sa nachádzajú hovorca IS abú Muhammad Adnání a Tarchan Tajumurazovič Batirašvili, ktorý by mal byť veliteľom vojenských operácií IS v sýrskych provinciách Halab, Rakka, Lázikíja a Idlib a kontrolovať väznicu IS v meste at-Tabka, kde majú zadržiavať zahraničných rukojemníkov.

Podľa agentúry DPA tri milióny dolárov vyplatia Spojené štáty za informáciu o mieste pobytu Tárika bin Tahára bin Fáliha Avního Harzího, ktorý ovláda sever Sýrie pri hraniciach s Tureckom, je údajne aj koordinátorom samovražedných atentátov a pre IS zabezpečuje finančné prostriedky.

Všetkých štyroch mužov ministerstvo zahraničných vecí USA obviňuje zo systematického porušovania ľudských práv vrátane masových popráv, znásilňovania a zabíjania detí.

IS kontroluje veľké územia na severe a východe Sýrie a v severnom Iraku, kde vyhlásil svoj kalifát, ktorý sa pokúša rozšíriť aj do Líbye, Afganistanu a Pakistanu.

Ozbrojenci z IS podnikli v ostatnom čase niekoľko teroristických útokov v rôznych krajinách sveta - naposledy sa v utorok prihlásili k zodpovednosti za útok, ktorý sa odohral 3. mája na výstave karikatúr proroka Mohameda v meste Garland v americkom štáte Texas.

Ako informovala agentúra RIA Novosti, na webovej stránke JustPaste.it, ktorá sa dostala do povedomia verejnosti po tom, ako ju začal na šírenie svojej propagandy používať aj IS, sa objavila správa, že na území USA pôsobí 71 militantov IS. Majú byť rozptýlení v 15 federálnych štátoch vrátane Virgínie, Marylandu, Illinois, Kalifornie a Michiganu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.