Pavol Pavlis sa vrátil do parlamentu, opozícia hovorí o facke občanom

Na snímke Pavol Pavlis Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 6. mája (TASR) - Exminister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD) sa vrátil do poslaneckých lavíc. Pavlis bol totiž v roku 2012 do parlamentu zvolený na kandidátke Smeru-SD. Po zostavení vlády vykonával funkciu štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva, jeho mandát teda spočíval. Z parlamentu tak musel odísť Antonín Cicoň (Smer-SD), ktorý bol jeho náhradníkom.

Pavlisov návrat do NR SR sa nepáčil Alojzovi Hlinovi (KDH). "Nerobme z parlamentu resocializačný ústav pre ľahkých delikventov. To nemohol vydržať osem mesiacov do volieb bez poslaneckého platu? Prichytili ste ho a pošlete ho do parlamentu? Kde je prah citlivosti Smeru-SD?" pýtal sa. Hlina tiež kritizoval, že Pavlis bol zaradený do Mandátového a imunitného výboru NR SR.

Daniel Lipšic (nezaradený) zase protestoval proti Pavlisovmu zaradeniu do hospodárskeho výboru, ktorý má kontrolovať práve rezort hospodárstva. "To je facka občanom. Nedivme sa, že parlament má potom takú dôveryhodnosť, akú má," povedal Lipšic. Igor Matovič (OĽaNO) tvrdí, že mafia nikdy nepopravuje svojich verných členov. "Vernému členovi sa prišlo na niečo, čo by neustál, a tak bol stiahnutý a posunutý do parlamentu," myslí si.

Predseda NR SR Peter Pellegrini (Smer-SD) opozícii odkázal, že za vlády Mikuláša Dzurindu či Ivety Radičovej bolo asi 17 odvolaných ministrov, ktorí sa vrátili do parlamentu. Poukázal aj na odvolaného ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS), ktorý bol následne zaradený do parlamentného výboru kontrolujúceho aj bezpečnostné otázky.

Viliam Jasaň (Smer-SD) Hlinu upozornil, že o štábnej kultúre hovorí poslanec, ktorý stihol za jedno volebné obdobie pôsobiť v dvoch poslaneckých kluboch (OĽaNO a KDH) a aj ako nezaradený. "Štábna kultúra sa týka aj poslancov, ktorí v jednom volebnom období skáču zo strany do strany len preto, aby mali šancu dostať sa do parlamentu. Vy hovoríte o štábnej kultúre?" pýtal sa Jasaň.

Ministerstvo hospodárstva povedie po Pavlisovi podpredseda vlády a šéf rezortu financií Peter Kažimír (Smer-SD). Dnes ho tým poveril prezident SR Andrej Kiska. Hlava štátu zároveň prijala abdikáciu doterajšieho ministra Pavlisa.

Pavlis oznámil svoje odstúpenie 21. apríla. Stalo sa tak po medializácii informácií o upratovacích službách v organizáciách spadajúcich pod jeho rezort, ktoré získala firma jeho švagra, a po následnom rozhovore s predsedom vlády. Pavlis bol vo funkcii ministra necelý rok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.