Grécko dnes poslalo MMF splátku vo výške 200 miliónov eur

Grécky premiér Alexis Tsipras, archívne foto Foto: TASR/AP

Atény 6. mája (TASR) - Grécko dnes poslalo Medzinárodnému menovému fondu (MMF) splátku vo výške 200 miliónov eur. Ale 12. mája má fondu uhradiť ďalších 750 miliónov eur. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na gréckeho predstaviteľa, ktorý nechcel byť menovaný.

"Je to hotové, peniaze sú na ceste," skonštatoval.

Vláde v Aténach rýchlo dochádzajú financie. Pri rokovaniach s veriteľmi sa jej síce podarilo dosiahnuť pokrok, ale niektoré sporné body zostávajú stále nevyriešené.

Dnešná platba nebola pre Grécko až taký problém, ale zohnať ďalších 750 miliónov eur do 12. mája jej môže robiť problémy.

Grécki politici preto vyrazili na "diplomatické turné" po Európe v snahe presvedčiť veriteľov, aby v pondelok 11. mája schválili zadlženej krajine uvoľnenie peňazí zo záchranného balíka. Ale viacerí európski predstavitelia, vrátane nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubla majú pochybnosti o tom, že už na pondelkovej (11.5.) schôdzke ministrov financií eurozóny dôjde v otázke gréckej hospodárskej krízy k prelomu.

Grécky minister financií Janis Varufakis očakáva, že ministri financií uznajú pokrok, ktorý Grécko dosiahlo a otvoria mu cestu k peniazom.

Veritelia požadujú od Atén, aby zaviedli hospodárske reformy a úsporné opatrenia na konsolidáciu verejných financií. Grécka vláda pristúpila na niektoré požiadavky veriteľov, ale stále odmieta reformu pracovného trhu a dôchodkov. Cieľom týchto opatrení je pritom znížiť dlh Grécka na udržateľnú úroveň. To je kľúčová podmienka pre uvoľnenie peňazí zo záchranného balíka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.