Príťažlivosť Európy pre svetových investorov podľa analýzy porastie

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Remiaš

Bratislava 7. mája (TASR) – Európske nehnuteľnosti priťahujú globálnych investorov. Zlepšuje sa ponuka investičných realít, prebieha reštrukturalizácia portfólií a rastú ceny. Vyplýva to z aktuálnej správy The Allure of Europe poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield, ktorá skúma pokračujúcu atraktivitu európskych trhov pre medzinárodných investorov.

V správe sa konštatuje, že aj keď sa aktivita rýchlo šíri do všetkých kútov Európy, na juh a teraz i do strednej Európy, zostávajú globálne investície trochu pozadu a držia sa v blízkosti najdôležitejších trhov. Napríklad v minulom roku pripadli tri štvrtiny všetkých svetových investícií v Európe na Veľkú Britániu, Nemecko a Francúzsko.

Táto situácia sa podľa autorov správy teraz mení a globálny záujem sa začína sústreďovať predovšetkým na južnú Európu. Napríklad Španielsko je okrem Veľkej Británie jedinou krajinou, kam prúdi kapitál zo všetkých regiónov sveta. Tieto zmeny by sa mali v roku 2015 zrýchľovať, pretože sa svetoví investori začnú zameriavať na ďalšie nové trhy v regióne.

"Každý deň rokujeme s investormi z Ázie a Ruska a jednoznačne vidíme, že ich záujem o región strednej Európy a najmä o Českú republiku a Poľsko rastie. Nezáleží na tom, či prichádzajú priamo alebo prostredníctvom fondov, v každom prípade zvyšujú dopyt po vysoko kvalitných komerčných nehnuteľnostiach v regióne," povedal výkonný riaditeľ Cushman & Wakefield v strednej Európe Jonathan Hallett.

Spoločnosť upozorňuje na možnosť dosiahnutia nadpriemerných ziskov vďaka dostupnej likvidite, zlepšeniu situácie nájomcov a atraktívnym cenám. Ťahúňmi na prvej úrovni sú podľa nej trhy v Londýne, Paríži a Nemecku. Na druhej úrovni nasledujú mestá ako Madrid, Barcelona, Miláno a Brusel. Na tretej úrovni sa záujem presúva na východ, hlavne do Poľska a Česka.

Odborníci avizujú, že záujem investorov smerujúcich do Európy sa bude pravdepodobne ďalej rozširovať a tento rok očakávajú rekordný objem obchodovania. "Dopyt je však v tomto odhade tou ľahšou stranou rovnice. O tom, či budeme mať pravdu, alebo nie, rozhodne ponuka. Dostupnosť nehnuteľností na predaj je totiž hlavným dôvodom, prečo Európa priťahuje globálny kapitál a do značnej miery určuje i to, kam konkrétne tento kapitál zamieri," uvádzajú v správe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.