Opozícia chce mimoriadne na finančnom výbore rokovať o kauze Lemikon

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš, Oliver Ondráš

Bratislava 7. mája (TASR) - Opoziční poslanci iniciovali dnes zvolanie mimoriadneho finančného výboru pre kauzu Lemikon. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna a podpredseda KDH Pavol Zajac.

Všetci opoziční zákonodarcovia, ktorí sú členmi finančného výboru, sa chcú dozvedieť, akým spôsobom si ide Slovensko vymáhať milióny, ktoré dostala cyperská firma Lemikon Limited na základe mimosúdnej dohody v roku 2008. Pýtať sa na to chcú ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) a predsedu predstavenstva spoločnosti Tipos Jána Barczina. "Dňa 19. marca tohto roka Najvyšší súd SR zrušil rozsudok, podľa ktorého mala národná lotériová spoločnosť Tipos poslať na Cyprus 14 miliónov eur," priblížil Zajac.

Pripomenul, že pred ôsmimi rokmi Krajský súd v Bratislave vyniesol rozsudok. Peniaze mal Tipos platiť za to, že v rokoch 1996 až 2002 údajne neoprávnene pomenoval svoje lotérie menami Športka, Šanca a Mates. V tom čase podľa súdu mala na tieto značky monopol bývalá Športka. Podľa aktuálneho rozhodnutia Najvyššieho súdu nie je isté, že Tipos používal značky od Športky neoprávnene. Opätovne to musí preveriť Krajský súd v Bratislave. "Najvyšší súd zrušil tento rozsudok. Vtedajší minister financií Ján Počiatek neoprávnene zaslal schránkovej firme peniaze na Cyprus," podotkol Zajac.

Podľa Ivana Švejnu by mala verejnosť poznať, akým spôsobom sa budú MF SR a spoločnosť Tipos usilovať získať zaplatené peniaze späť. "Teraz znie zásadná otázka, či vôbec budeme schopní získať akékoľvek peniaze späť od tejto firmy," doplnil Švejna.

Opoziční poslanci sú presvedčení, že rezort financií by mal mať nejaký plán. "Dobrý hospodár má mať pripravený plán. Rozhodnutie Najvyššieho súdu by mal akceptovať aj Krajský súd v Bratislave," skonštatoval Zajac.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.