Zrekonštruovanú Sieň bojových tradícií dnes predstavia verejnosti

Návštevníci si môžu obnovenú sieň prvýkrát pozrieť v piatok 8. mája 2015, kedy sa na tomto mieste pri obci Dargov pri Košiciach, uskutočnia oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom. Dargov, 7. mája 2015. Foto: TASR/František Iván

Dargov 8. mája (TASR) – Pri Pamätníku víťazstva v Dargovskom priesmyku, pripomínajúcom ťažké boje z konca druhej svetovej vojny, stojí Sieň bojových tradícií, ktorá prešla uplynulé mesiace rekonštrukciou. Náklady boli vo výške 94.000 eur, ktoré zo svojho rozpočtu vyčlenil Košický samosprávny kraj (KSK). Návštevníci si môžu obnovenú sieň prvýkrát pozrieť v piatok (8.5.), kedy sa na tomto mieste pri obci Dargov v okrese Košice - okolie uskutočnia oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom.

"Projekt zahŕňal rekonštrukciu vnútra Siene bojovej slávy a nasvietenie pamätníka reflektormi. V sieni pribudla malá kinosála na premietanie filmových dokumentov o druhej svetovej vojne a vznikol nový výstavný priestor. Novinkou sú toalety, ktoré predtým chýbali, a bezbariérový prístup," uviedla pre TASR Júlia Jeleňová, poverená vedením Kultúrneho centra Abova (KCA), ktoré má dargovský pamätník v správe.

Okrúhle výročie ukončenia druhej svetovej vojny pripomenie pietny akt kladenia vencov pri Pamätníku víťazstva v piatok o 9.00 h. Nasledovať bude otvorenie Siene bojovej slávy, výstava historickej vojenskej výstroje a výzbroje, a premietanie dokumentárnych filmov. Svoju knihu Spomienky z dargovského bojiska, ktorá zaznamenáva autentické výpovede pamätníkov vojnových udalostí, predstaví Peter Novýkmec. Organizátormi podujatia, ktoré potrvá do 19.00 h, sú KCA a Okresný úrad Košice – okolie, spoluorganizátormi Kluby vojenskej histórie Gisela Stellung a Čapajev.

Sieň bojovej slávy bola v minulosti v zlom technickom stave. Ešte pred príchodom zimy došlo k oprave strechy, aby sa odstránilo zatekanie. Vo vnútri sa zmenilo dispozičné riešenie, pričom vznikli dve samostatné časti.

Samosprávny kraj a KCA chcú pokračovať v rekonštrukcii ďalšou etapou zameranou hlavne na vnútorné vybavenie a obsah expozície siene. "Samospráva sa bude uchádzať o prostriedky z Audiovizuálneho fondu a ďalších mimorozpočtových zdrojov na získanie kinotechniky a na vybavenie muzeálnej expozície. Po 8. máji, keď sa vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach končí výstava Boje o Dargovský priesmyk a oslobodenie Košíc, bude jej časť presunutá do Siene bojovej slávy v Dargovskom priesmyku. Pôjde hlavne o informačné panely, z ktorých sa návštevník dozvie viac nielen o vojenských operáciách v Slanských vrchoch v decembri 1944 a januári 1945, ale aj o udalostiach týkajúcich sa tohto regiónu v rokoch 1938–1944, teda pred samotným prechodom frontu," priblížila plány hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.

Návštevníci si môžu obnovenú sieň prvýkrát pozrieť v piatok 8. mája 2015, kedy sa na tomto mieste pri obci Dargov pri Košiciach, uskutočnia oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom. Dargov, 7. mája 2015. Foto: TASR/František Iván

Pamätník postavili v rokoch 1954–1955, autorom súsošia je košický akademický sochár Vojtech Löffler. Pôvodne stál bližšie k ceste, v roku 1965 ho za pomoci ťažkej stavebnej techniky a koľajníc presunuli na súčasné miesto. Nachádza sa na niekdajšom mínovom poli, kde zahynulo mnoho sovietskych vojakov. Na druhej strane cesty je vystavený sovietsky tank T-34/85 a samohybné delo SU-100.

Budúcnosť celého areálu pamätníka vidí regionálna samospráva v spolupráci viacerých subjektov. Do kooperácie na spoločnom projekte chce prizvať stredné školy, kluby vojenskej histórie i aktérov v cestovnom ruchu. Snahou je podľa Bobrikovej urobiť z miesta na Dargove cieľ výletov, školských zájazdov či vychádzok, ktoré budú motivované záujmom o históriu i prírodné krásy tohto regiónu.

Pri sedemtýždňových bojoch o Dagovský priesmyk na prelome decembra 1944 a januára 1945 padlo vyše 22.000 sovietskych vojakov. Strategickú obrannú líniu Slanských vrchov prelomila sovietska armáda 18. januára 1945. Bitka o Dargovský priesmyk patrí dĺžkou, intenzitou a počtom obetí medzi najväčšie na území Slovenska. Netrpeli len vojaci, ale aj civilisti, ktorí odmietli evakuáciu a skrývali sa počas prechodu frontu v lesoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.