Slováci sa najviac obávajú konfliktu na Ukrajine a Islamského štátu

Ukrajinskí vojaci, archívne foto Foto: TASR/AP

Bratislava 8. mája (TASR) - Slováci intenzívne vnímajú bezpečnostné hrozby, vyplývajúce zo súčasného diania vo svete. Za najväčšie bezpečnostné riziko pre Slovensko a strednú Európu považujú konflikt na Ukrajine. Vyplýva z prieskumu spoločnosti Empirica na vzorke 1008 respondentov, ktorý má TASR k dispozícii. „Konflikt na Ukrajine pri hodnotení dosiahol na päťbodovej škále hodnotu 4,1. Nepochybne preto, že SR má s Ukrajinou spoločnú hranicu,“ povedal riaditeľ spoločnosti Emipirica Martin Převrátil.

Z ukrajinského konfliktu majú najväčší strach mladí ľudia do 24 rokov a ženy. „U oboch skupín to môže byť prejav potenciálneho ohrozenia samého seba alebo blízkych, ak by sa konflikt rozhorel ešte viac a došlo k mobilizácii,“ dodal Převrátil. Za veľké bezpečnostné riziko považujú Slováci aj medzinárodný terorizmus a aktivity Islamského štátu.

Podľa Převrátila sa obe kategórie prekrývajú, pretože viacero nedávno medializovaných teroristických útokov mali na svedomí jednotky Islamského štátu. „Oboch týchto bezpečnostných rizík sa obávajú najmä starší ľudia, ženy a ľudia so základným vzdelaním,“ doplnil Převrátil. Za relatívne najmenšie riziko považujú prílev utečencov z konfliktných oblastí, napríklad z Ukrajiny a Sýrie. Aj v tomto prípade sa výsledná hodnota 3,3 nachádza v hornej polovici škály. „Aj to ukazuje, že Slováci vnímajú intenzívne všetky prezentované medzinárodné bezpečnostné hrozby,“ dodal Převrátil.

Prieskum realizovala a vyhodnotila spoločnosť Empirica na vzorke 1008 občanov SR starších ako 18 rokov. Zber dát v období od 26. februára do 3. marca 2015 vykonala agentúra Focus, Centrum pre sociálnu a marketingovú analýzu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.