M. LEŠČÁK: Z nášho audiovizuálneho priestoru sa vytratila komunikácia

Ilustračné foto Foto: TASR/Andrej Galica

Bratislava 8. mája (TASR) - Najnavštevovanejšie tituly Týždňa slovenského filmu predstavia divákom Ozveny prvej bilančnej prehliadky domácej kinematografie, ktorá sa konala v apríli. Priaznivcom slovenského filmu pripomenula 23 celovečerných a šesť krátkych filmov uplynulého roka. Divácky najúspešnejšie snímky sú opäť v programe bratislavského Kina Lumiére tento víkend. Od 8. do 10. mája si jeho návštevníci môžu pozrieť šesť najnavštevovanejších filmov prehliadky za symbolickú cenu.

Podľa Mareka Leščáka, prezidenta Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA), ktorá prehliadku pripravila, Týždeň slovenského filmu splnil svoje základné ciele. Organizátorom sa podarilo začať pravidelnú diskusiu o smerovaní slovenského filmu, zdôrazniť zmenu, ktorá sa odohrala v našej kinematografii za posledných päť rokov, a divákom v úplnosti prezentovať minuloročnú filmovú tvorbu. "Predstavenia mali nadpriemernú návštevnosť a veľký záujem bol o diskusie s prítomnými tvorcami. Veríme, že sa odštartovala nová tradícia, ktorú treba rozvíjať a kultivovať, a ktorá môže v budúcnosti skvalitniť filmovú tvorbu."

Súčasťou prehliadky boli aj sprievodné podujatia. Na pôde Vysokej školy múzických umení v Bratislave sa konali workshopy mladých tvorcov Andreja Kolenčíka a Ivana Ostrochovského, ktoré oslovili najmladšiu filmársku generáciu. "Otvorili diskusiu o rozmanitých spôsoboch uplatnenia absolventov umeleckých škôl v praxi. Odborná verejnosť zvlášť ocenila tri hodnotiace diskusie minuloročnej produkcie," doplnil Marek Leščák a ďalej konštatoval: "Ukázalo sa, že z nášho audiovizuálneho priestoru sa vytratila komunikácia medzi filmármi a filmovými teoretikmi i medzi tvorcami navzájom, a že v posledných desaťročiach sa nazhromaždilo množstvo tém, o ktorých je potrebné hovoriť, ak chceme, aby sa naša kinematografia rozvíjala."

Týždeň slovenského filmu pritiahol do kinosál mladých divákov a vzbudil záujem o slovenskú kinematografiu. Dva z uvádzaných titulov boli vypredané a viacerí diváci sa na ne pre veľký záujem nedostali, preto ich Ozveny cez víkend premietnu opäť. Medzi šesť titulov "best of" kolekcie sa dostali snímky Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom režiséra Patrika Lančariča, Rukojemník Juraja Nvotu, dokument Mira Rema Comeback aj hraný film Andrey Sedláčkovej Fair Play o praktikách vo vrcholovom športe v Československu počas normalizácie. Program dopĺňa dokumentárny film Jany Čavojskej a Vladimíra Kampfa s príbehmi ľudí rôznych národov žijúcich pozdĺž Dunaja a dokument Roberta Kirchhoffa Kauza Cervanová, najnavštevovanejší film podujatia Divácke a festivalové hity 2008-2013, ktoré predchádzalo Týždňu slovenského filmu. Na budúci rok má byť táto prehliadka spojená s udeľovaním národných filmových cien Slnko v sieti.

TASR informovala Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.