Brusel podporí zvýšenie efektivity verejnej správy 278 miliónmi eur

Ilustračné foto Foto: deutschebank.ge

Bratislava 16. mája (TASR) – Nízka efektivita verejnej správy a súdnictva. Na riešenie týchto slabín vyčlenil Brusel Slovensku v aktuálnom programovacom období samostatný balík z eurofondov. Nový operačný program Efektívna verejná správa (OP EVS) dostalo na starosť ministerstvo vnútra, ktoré dosiaľ eurofondy priamo neriadilo.

Ide o najmenší zo siedmich operačných programov aktuálneho programovacieho obdobia. Na roky 2014-2020 je preň vyčlenených 278 miliónov eur. Zvyšné programy operujú s balíkmi od 1,5 do 4 miliárd eur. Výnimkou je podporný program Technická pomoc.

Prostriedky z Európskeho sociálneho fondu budú využité na zásadnú zmenu v poskytovaní služieb štátu, ktoré by sa mali dostať na úroveň 21. storočia. Pri predstavovaní operačného programu to prisľúbil minister vnútra Robert Kaliňák.

Nepôjde o investície do infraštruktúry, to je cieľ iných operačných programov. Program má napomôcť reformu verejnej správy. Viac ako osmina prostriedkov vyčlenených pre program OP EVS (40 miliónov eur) potom poputuje do súdnictva prostredníctvom dvoch prioritných osí zameraných na zvýšenie efektívnosti súdneho systému a zvýšenie vymožiteľnosti práva.

Rezort vnútra nevytvoril samostatnú agentúru, operačný program má na starosti Sekcia európskych programov, ktorá vznikla vlani v septembri. Potrebné kapacity na manažment eurofondov sú prijímané postupne, informovala Marta Fabiánová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra.

„Ku dňu 15. mája je v sekcii zamestnaných celkom 107 zamestnancov,“ priblížila. Sekcia je podľa Fabiánovej momentálne v štádiu prípravy a schvaľovania potrebnej riadiacej dokumentácie pre implementáciu operačného programu. „Termín vyhlásenia výziev je závislý od ďalších procesov vrátanie dokončenia auditu pripravenosti ministerstvom financií,“ spresnila.

V prvej časti by mali byť schvaľované takzvané národné projekty, čo bude v kompetencii monitorovacieho výboru programu, v ktorom sú zastúpené orgány štátnej správy, samosprávy, mimovládne neziskové organizácie a hospodárski a sociálni partneri.

Fabiánová uviedla, že v blízkom čase budú podporené predovšetkým projekty zamerané na zvýšenie kvality služieb občanom a podnikateľom, na nevyhnutnú optimalizáciu systémov a procesov vo verejnej správe vrátane posilňovania inštitucionálnych kapacít pre realizáciu potrebných zmien na národnej, regionálnej a lokálnej úrovni.

„Podporené budú aj projekty na zvýšenie transparentnosti pravidiel a efektivity verejného obstarávania, boj proti korupcii, zefektívňovanie súdneho systému a zvyšovanie vymožiteľnosti práva, a tiež na podporu partnerstiev vedúcich ku kvalitnejším verejným politikám a službám,“ doplnila Fabiánová.

Do čerpania prostriedkov v rámci operačného programu sa zapojí aj tretí sektor. Splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Martin Giertl vysvetlil, že mimovládne organizácie po prvý raz nie sú iba prijímatelia, ale boli aj pri formovaní operačného programu.

V časti tretieho sektora sa objavili pochybnosti, či čerpanie týchto zdrojov neoslabí ich nezávislosť. Podľa Giertla nie je dôvod na takúto obavu. „Nie sú to peniaze od štátu, ale z Európskej únie a rozdeľované budú za veľmi prísnych pravidiel,“ vysvetlil splnomocnenec s tým, že tak ako pri iných operačných programoch aj tu musí plniť úlohu riadiaceho orgánu konkrétne ministerstvo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.