TIP predstavil tretí balíček opatrení zameraný na občana v samospráve

Na archívnej snímke sprava predseda strany TIP Tomáš Hudec a podpredsedovia Jana Vološinová, Ivana Augustinská a Martin Schwantzer. Foto: FOTO TASR/Dušan Hein

Bratislava 28. mája (TASR) - Rozhodovanie o verejnom záujme a chode samospráv má zostať v rukách občanov. Myslí si to predseda strany TIP Tomáš Hudec. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predstavil jej tretí súbor protikorupčných opatrení.

"Politici sa po voľbách začnú správať podľa hesla, že víťaz volieb môže všetko a presadzujú rozhodnutia, ktorých prioritou nie je verejný záujem, ale záujem miestnych oligarchov. Tomuto chceme dať stop," povedal. Do rozhodovania by sa občania mohli podľa neho zapájať počas celého volebného obdobia, a to osobne, cez sms správy a elektronické prieskumy.

TIP v prvom prípade presadzuje, aby mali ľudia možnosť vystúpiť s názormi počas zasadnutia mestského zastupiteľstva, čo teraz nie je možné. "Všetko to bude mať prísne pravidlá," upozornil.

Cez sms správy by podľa Jozefa Petráša, experta na transparentnosť a boj proti korupcii, mohli zase rozhodovať napríklad o rekonštrukcii chodníkov či stavieb. Samospráva by im poslala otázku s možnosťami, tí by jej naspäť poslali konkrétnu odpoveď. Elektronickým prieskumom, ktorý Petráš označil za najdrahšiu možnosť, možno podľa neho hlasovať napríklad o rozpočtových otázkach mesta.

Protikorupčné opatrenia môže podľa Petráša vo svojej samospráve presadiť každý, strana má v tejto súvislosti na svojej webovej stránke vypracované návody, smernice a všeobecné záväzné nariadenia.

Hudec sa na tlačovej konferencii vyjadril aj k financovaniu strany TIP. Prepojenie na vládnu stranu odmieta. "Je to nehorázne klamstvo, šíria ho strany, ktoré majú nižšie preferencie ako my," uviedol. Voči klamstvám sa bude strana TIP brániť právnymi krokmi, dodal.

Strana TIP zatiaľ súťažila v dvoch voľbách. V roku 2014 získala vo voľbách do Európskeho parlamentu 3,69 percenta hlasov a bola prvou stranou pod čiarou. V komunálnych voľbách získal TIP pozíciu šiestich starostov (0,2 percenta) a 112 poslancov (0,53 percenta).

Politickú stranu TIP zaregistrovalo ministerstvo vnútra v novembri 2013. Sídlo má v Banskej Bystrici a okrem Hudeca stoja za ňou Ľuboš Majer a Ivana Augustinská. Strana chce byť pravicová a liberálne orientovaná. Svoju agendu chce stavať na princípoch slušnosti, tolerancie a kompromisu. V roku 2016 by sa chcela dostať do parlamentu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.